Urząd Regulacji Energetyki wciąż nie opublikował informacji na temat terminów aukcji, które powinny odbyć się do końca roku. A zapowiadano, że będą to bardzo korzystne aukcje dla OZE. Kolejny niepokój inwestorów, obok braku ich terminów, wzbudzają informacje, że być może już za aukcji w ogóle nie będzie.

Zaledwie kilka dni temu ukazała się informacja, że Internetowa Platforma Aukcyjna jest gotowa do działania. Jednak nadal nie ma wyznaczonych terminów aukcji, na które czekają rzesze przedsiębiorców branży OZE. Czekają z nadzieją na duże zyski. Bo ze strony rządu niejednokrotnie zapowiadano, iż tegoroczne aukcje będą największe od 2016 roku. A ich celem jest wsparcie, które pozwoli Polsce wypełnić zobowiązania wobec polityki energetycznej UE.

Reklama

AUKCJE OZE terminy

Jak napisał portal gramwzielone.pl w aukcjach, które Urząd Regulacji Energetyki powinien przeprowadzić jeszcze w tym roku, do podziału ma być wolumen energii mający umożliwić budowę – według szacunków Ministerstwa Energii – źródeł o łącznej mocy aż 3,4 GW, z czego 2,5 GW ma przypaść na aukcję wiatrowo-fotowoltaiczną dla projektów o mocy powyżej 1 MW, a sprzedaż energii z elektrowni o łącznej mocy około 0,75 GW mają zabezpieczyć inwestorzy startujący w aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy poniżej 1 MW.

Zgodnie z ustawą o OZE prezes URE powinien ogłosić terminy i wolumeny tegorocznych aukcji nie później niż 30 dni przed dniem ich rozpoczęcia. Czy poznamy je jeszcze w tym miesiącu?

Zgodnie z art. 72, ust. 2 ustawy o OZE, Rada Ministrów powinna określić w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 31 października każdego roku, maksymalną ilość i wartość energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w następnym roku kalendarzowym.

Rok temu Rada Ministrów nie ogłosiła jednak w takim terminie rozporządzenia mającego określić parametry aukcji na rok 2019 i w efekcie, aby ogłosić tegoroczne aukcje, konieczne było wprowadzenie zmian w drodze nowelizacji ustawy o OZE przyjętej ostatecznie w lipcu br.


Aukcje OZE – terminy i wiele więcej znajdziesz tutaj. Kliknij i sprawdź!


Jak zapewniają urzędnicy, wkrótce powinien pojawić się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Portal gramwzielone.pl przypomina, że rozporządzenie określające wolumen i wartość energii, która może zostać zakupiona w aukcjach, to zresztą nie jedyne rozporządzenie konieczne do uruchomienia kolejnych aukcji. Potrzebne będzie jeszcze rozporządzenie określające ceny referencyjne, czyli maksymalne ceny dla poszczególnych technologii, które będą mogli zaoferować w aukcji inwestorzy.

Minister energii ma wydać takie rozporządzenie zgodnie z art. 77 ust. 3 ustawy OZE, podając w nim dodatkowo maksymalny okres wsparcia w systemie aukcyjnym – wynoszący w dotychczasowych aukcjach 15 lat od uruchomienia wytwarzania energii.

Głośno mówi się o tym, że tegoroczne aukcje to będzie duża szansa przede wszystkim dla dużych projektów PV. Na razie jednak brakuje informacji, by te wiedzę potwierdzić.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: gramwzielone.pl, URE
Zdjęcie: shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE