Szanowne Koleżanki i Koledzy Biomasowcy lub z biomasą związani, wszyscy znamy dzisiejszą, krytyczną sytuację na krajowym rynku biomasy. Znakomita większość z Was wie również o działaniach naszego stowarzyszenia. Nie będę tu wymieniał jego efektów, ale jednego jestem pewien – gdyby nie te działania, biomasy dla energetyki zawodowej dawno by nie było.

Reklama

Obecnie jesteśmy na kolejnym zakręcie i stoimy przed następnymi wyzwaniami.

  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w osobie pana dyrektora Jarosława Wiśniewskiego jest w trakcie opracowywania wytycznych dokumentacji biomasy lokalnej oraz wyznaczenia maksymalnego dystansu jej dowozu do jednostki wytwórczej. Wraz z firmami INiG i SGS staramy się trzymać rękę na pulsie.
  • Ministerstwo Środowiska jest w trakcie opracowywania definicji drewna energetycznego. Po naszych wielu spotkaniach i petycjach Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych zamierza zawrzeć zapisy ograniczające import zrębki. W temacie tym współpracujemy z Polską Leśną Izbą Gospodarczą.
  • Departament Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii jest w trakcie opracowywania rozporządzeń dotyczących udziału biomasy lokalnej w biomasie ogółem. Oczywiście nasza energetyka zawodowa postuluje o zmarginalizowanie udziału biomasy lokalnej i w związku z tym musimy przygotować wiarygodne i maksymalnie pełne dane dotyczące możliwości zaspokojenia zapotrzebowania na biomasę naszych koncernów energetycznych. Tutaj liczę na Waszą pomoc i proszę o przesłanie danych o potencjale wytwórczym Waszych zakładów oraz o podaniu znanych Wam okolicznych wytwórców lub dostawców biomasy, którzy dotychczas nie uczestniczyli w naszych działaniach. Materiały te posłużą do wyznaczenia naszej propozycji udziału biomasy lokalnej.

Rozporządzenia te są ważnymi przepisami, które mogą w bardzo istotny sposób przyczynić się do zachowania i odbudowy naszej branży, dlatego też moim zdaniem musimy dołożyć wszelkich starań, aby treść ich uwzględniała nasze interesy.

Informacje dotyczące potencjału wytwórczego firm związanych z branżą biomasy proszę przesyłać na dariusz.zych@polska-biomasa.pl, biuro@polska-biomasa.pl.

Felieton ukazała się w „Magazynie Biomasa”, październik 2016.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE