Firma AMS elektronik, znana jako producent komorowych suszarń tarcicy oraz systemów automatyki sterującej, opracowała i wdrożyła do produkcji nową linię taśmowych suszarń typu ECO-Dryers przeznaczonych do suszenia trocin oraz innych materiałów sypkich takich, jak: RDF, lucerna, konopie, wysłodki buraczane itp. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne zapewniają bezpieczne oraz ekonomiczne suszenie.
Typoszereg suszarń ECO-Dryers do suszenia trocin obejmuje urządzenia o wydajności wyjściowej w zakresie od 500 do 3000 kg suchych trocin na godzinę (suszenie od wilgotności 45 proc. do 12 proc.) – suszarnie usuwają z materiału od 300 do 1600 kg wody na godzinę.
AMS elektronik dostarcza ciepło
Istotą bezpieczeństwa suszarń taśmowych jest sposób dostarczania ciepła do procesu suszenia. Nagrzewanie powietrza, stanowiącego czynnik suszący, odbywa się poprzez specjalne nagrzewnice panelowe, zasilane gorącą wodą, płynem na bazie glikolu lub olejem termalnym. Temperatura czynnika grzewczego wynosi od 80 do 150ºC. Zaletą takiego rozwiązania jest całkowite wyeliminowanie ryzyka zapalenia się suszonego materiału. Źródłem ciepła może być kocioł na odpady drzewne bądź też dowolne urządzenie, zapewniające ogrzanie czynnika grzewczego do wymaganej temperatury.
Wszystkie powierzchnie suszarni, które mają kontakt z suszonym materiałem, wykonane są z kwasoodpornej stali. Umożliwia to długotrwałą i bezawaryjną pracę.
Suszarnie taśmowe ECO-Dryers posiadają następujące cechy charakterystyczne:
- zwartą formę budowy w postaci kontenera umożliwiającą łatwe przestawianie i szybki montaż,
- wysoką jakość wykonania oraz żywotność dzięki zastosowaniu materiałów nierdzewnych w miejscach kontaktu z suszonym produktem,
- wysoką automatyzację umożliwiającą całkowite wyeliminowanie obsługi przez człowieka podczas pracy suszarni,
- elastyczność zastosowania poprzez możliwość suszenia wielu rodzajów sypkich produktów,
- możliwość suszenia w ruchu ciągłym, półciągłym lub przerywanym.
Wyposażenie suszarni taśmowej ECO-Dryers zawiera następujące automatyczne systemy:
- system ciągłego pomiaru wilgotności suszonego materiału – wzdłuż trasy suszenia i na końcu,
- system ciągłego czyszczenia taśmy na sucho,
- system czyszczenia taśmy na mokro – myjka 160 bar,
- system kontroli oraz korekty położenia taśmy,
- mechanizmy mieszania suszonego materiału zapewniające równomierność wysuszenia,
- tryskaczowy system gaszący – reagujący, gdy do suszarni zostanie podany tlący się lub palący materiał,
- system autodiagnostyczny z powiadamianiem o awariach i anomaliach pracy suszarni za pomocą wiadomości SMS na telefon operatora.
Całość jest sterowana i nadzorowana przez zaawansowany system sterowania ST-201, skonstruowany specjalnie dla suszarń linii ECO-Dryers. Kontroluje on przebieg procesu suszenia i steruje urządzeniami wykonawczymi. Dzięki zastosowaniu inteligentnego oprogramowania zapewniony jest optymalny i ekonomiczny proces suszenia bez względu na zmiany: wilgotności wejściowej materiału, wilgotności i temperatury powietrza otoczenia czy zmian temperatury medium grzewczego.
System sterowania typu ST-201 umożliwia kontrolę poziomu materiału mokrego w zasobniku wejściowym oraz kontrolę poziomu materiału suchego w zasobniku wyjściowym np. w silosie. Zapewniając automatyczne napełnianie zbiornika wejściowego oraz automatyczne opróżnianie zbiornika wyjściowego można całkowicie wyeliminować potrzebę obsługi suszarni przez człowieka.
Wyposażenie suszarń taśmowych z linii ECO-Dryers w nadzór GSM umożliwia automatyczne informowanie służb technicznych użytkownika o wszystkich anomaliach pracy i stanach awaryjnych, takich jak:
- niski poziom napełnienia zbiornika wejściowego,
- napełnienie zasobnika wyjściowego,
- zbyt niska temperatura zasilania,
- awarie poszczególnych napędów elektrycznych,
- położenie taśmy poza zakresem pracy itp.
Nowe zastosowanie suszarń taśmowych z linii ECO-Dryers
Wielu polskich producentów brykietu lub pelletu wykorzystuje suszarnie bębnowe, które posiadają wysoką wydajność i relatywnie niską cenę. Niestety, ich wykorzystywanie, ze względu na zasadę pracy, wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem pożaru, a dodatkowo barwa wysuszonego w nich produktu przez wielu klientów jest mało akceptowalna.
Nasze suszarnie taśmowe wraz ze specjalnym, innowacyjnym oprogramowaniem znalazły zastosowanie w radykalnym ograniczeniu ryzyka zapalenia oraz zapewniły jasną barwę wysuszonego materiału. Połączenie w jedną linię suszarni bębnowej z suszarnią taśmową powoduje, że można np. suszyć trociny na suszarni bębnowej do wilgotności 35-30poc. i dosuszać na suszarni taśmowej do właściwej wilgotności końcowej.
Zastosowanie takiego tandemu może podnieść wydajność całej linii suszenia, praktycznie wyeliminować ryzyko zapalenia oraz istotnie podnieść jakość wyrobu końcowego. Stosując do opalania kotła ogrzewającego suszarnię taśmową taniego paliwa w postaci zrębki leśnej, zżynów tartacznych lub pelletu ze słomy, można także poprawić ekonomikę całego przedsięwzięcia.
Materiał promocyjny
Autor: Bogdan Miecznikowski
Zdjęcia: AMS elektronik
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!