Ponad ćwierć wieku temu zaczęto pelletować pozostałości drewna, drewno rozbiórkowe i pył drzewny. Centrum pierwszych prób znajdowało się w Austrii. W połowie lat 90. pelletowanie drewna było jeszcze w powijakach. Wiele metod zostało przetestowanych, zanim udało się osiągnąć dzisiejsze standardy i właściwości. Inżynieria procesowa, która początkowo charakteryzowała się trudnościami technicznymi, obecnie wyznacza najwyższe standardy.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Pierwsze kroki AMANDUS KAHL

Drewno jest jednym z najczęściej używanych surowców na świecie. W wielu gałęziach przemysłu jest wykorzystywane do produkcji różnych towarów. Surowiec jest podstawą niezliczonych procesów produkcyjnych – czy to przy produkcji mebli, czy przy budowie domów. Powstałe w ten sposób drewno rozbiórkowe, trociny, tarcica czy pył drzewny były praktycznie nie wykorzystywane aż do lat 90. – do momentu, gdy pojawił się temat „granulowania”.

Reklama

W centrum tego procesu była prasa do pelletu. Ponieważ tego typu rozwiazanie z powodzeniem stosowano w przemyśle mieszanek paszowych, stało się to również celem w pelletowaniu biomasy. Znani producenci pras szybko przystąpili do wyścigu ze swoimi sprawdzonymi urządzeniami do mieszanek paszowych.


Co dzieje się w kotle na pellet drzewny, gdy wrzucisz do niego inny opał?


Za nimi podążały duże tartaki, które chciały granulować produkty uboczne – głównie drewno iglaste. W ten sposób narodził się kolejny rynek: sprzedaż pelletu drzewnego jako paliwa alternatywnego. Skupiono się na produkcji pelletu z drewna iglastego, bowiem w tym regionie Europy przeważa drewno iglaste i miekkie (drewno o gęstości nasypowej od 400 do 550 kg/m³), takie jak jodła, topola, świerk, olcha czy sosna.

W najprostszy sposób pozostałości drzewne zostały najpierw sprasowane w prasach paszowych. Podobnie jak w przypadku pelletowania pasz, odbywało się to przy użyciu tych samych składowych procesu: dozowania, kondycjonowania, pelletowania i chłodzenia. Ze względu na szybko rozwijający się rynek, firmy zdecydowały się od poczatku ulokować tam swoja działalność. Wśród nich także niemiecki producent maszyn AMANDUS KAHL.

Ustalenia proceduralne i niepowodzenia

Szybkie rozwój rynku i brak doświadczenia doprowadziły początkowo do licznych niepowodzeń w produkcji pelletu drzewnego. Prasy stosowane do wytwarzania pelletu były specjalnie zaprojektowane do mieszanek paszowych, a surowiec „drewno” miał inne wymagania.

Najmniejszy problem stanowiła konstrukcja odpowiedniej matrycy. Wykazano, że siły działające podczas pelletowania drewna wynoszą od 55 do 75 kW/t. Natomiast pelletowanie paszy wymaga jedynie od 12 do 18 kW/t – w zależności od jej rodzaju. W rezultacie producenci pras zostali zmuszeni do opracowania nowych projektów technicznych. Dzięki dążeniu do innowacji i cierpliwości ówczesnych właścicieli tartaków, stopniowo produkowano odpowiednie maszyny, wzmacniano łożyska, zmniejszano rozstaw rolek i wiele więcej. Przez długi czas „nauka przez działanie” była nadrzędną i powszechną dewizą.

Dziś – ponad 25 lat później

Ponad ćwierć wieku później pelletowanie drewna jest technologią procesową o ugruntowanej pozycji na rynku. Na całym świecie produkowanych jest w ten sposób około 35 milionów ton pelletu drzewnego. Poza tartakami i innymi firmami przemysłu drzewnego, specjalnie zaprojektowane do tego celu zakłady produkują teraz na dużą skalę również pellet drzewny zgodnie z najwyższymi standardami.

Poszerzyło się także portfolio rodzajów drewna do obróbki: drewno liściaste także używane jest dziś do kompresji. Jest to drewnoo gęstości nasypowej powyżej 550 kg/m³, takie jak buk, dąb czy jesion. Można również granulować amerykański gatunek sosny „Yellow Pine” lub akację i eukaliptus z Brazylii. Istnieją profesjonalne rozwiązania do skutecznego pelletowania prawie wszystkich gatunków drewna.


AMANDUS KAHL – ZAJRZYJ DO SHOWROOMU!


Rozwój techniczny maszyn również nie stał w miejscu. Prasy do pelletu spełniają wymagania dotyczące coraz większej wydajności, a także wymogi wysokiej efektywności energetycznej. Dziś AMANDUS KAHL oferuje prasę typu 65-1500 o wydajności od 8 do 12 t/h – w zależności od gatunku drewna. Prasa KAHL stosowana jest w zakładach o najwyższych wymaganiach produkcyjnych. Kilka linii pras zapewnia niezawodną i ciągłą produkcję, ale nawet mniejsze typy pras, które obejmują zakres wydajności od 2 do 5 t/h, są najnowocześniejszą i energooszczędna technologią zapewniającą wysoką jakość.

Nowe inwestycje w prasy i kompletne systemy świadczą o ciągłym rozwoju i optymalizacji technologii produkcji pelletu drzewnego w firmie AMANDUS KAHL. Przedsiębiorstwo pod koniec 2021 przekazało operatorowi w Chorwacji kompletną instalację KAHL o wydajności 8 t/h (dwie prasy typu 45-1250).

Systemy pelletowania drewna firmy AMANDUS KAHL: wysoka jakość i niezawodność działania „Made in Germany”

Od samego początku pelletowania drewna AMANDUS KAHL intensywnie zajmował się możliwościami i rozwiązaniami technicznymi. Firma od kilkudziesięciu lat z powodzeniem oferuje wysokiej jakości maszyny i systemy do produkcji pelletu drzewnego. KAHL wiele lat temu zajął się takimi obszarami jak mielenie na mokro czy suszenie drewna, dzięki czemu klienci już dziś otrzymują z Reinbeku najwyższe standardy techniczne.

Dzięki innowacyjności i elastyczności firma i jej klienci zawsze znajdują najlepszy sposób na urzeczywistnienie projektów i wizji. „Wydajność energetyczna”, „redukcja kosztów” czy „optymalizacja sterowania” – wyzwania, które mają wpływ na wszystkie branże i którym AMANDUS KAHL potrafi sprostać od ponad 140 lat.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE