Agropellet? Wysokie ceny surowców drzewnych to dla producentów pelletu duże wyzwanie. Dla klienta w dobie kryzysu i rosnącej inflacji, cena opału ma kluczowe znaczenie. Coraz częściej poszukiwane są więc alternatywne źródła surowców do produkcji tego biopaliwa.

Reklama

Od połowy 2021 roku surowce pozyskiwane z przemysłu drzewnego w postaci trocin, zrębek lub zrzyn, do produkcji pelletu podrożały nawet czterokrotnie. Wpłynął na to przede wszystkim drastyczny wzrost kosztów energii elektrycznej. Mimo to, branża nadal się rozwija. Gdyż bezsprzecznie produkcja pelletu okazała się w ostatnich latach zbawienna dla środowiska i jego zasobów.

Polski pellet drzewny od ponad dwudziestu lat cieszy się coraz większą popularnością jako biopaliwo stałe stosowane w gospodarstwach domowych. Decyzję o wymianie swojego dotychczasowego źródła ciepła na kocioł na pellet podjęło już ponad 400 tys. polskich rodzin, które poszukiwały wydajnego i niezagrażającego środowisku sposobu ogrzewania swoich domów.

Agropellet

Wysokie ceny surowców drzewnych, a w konsekwencji wyższe koszty wyprodukowania jednej tony pelletu spowodowały większe zainteresowanie produkcją tzw. pelletów agro. Na rynku pojawiły się alternatywne surowce z produktów rolnych:

  • odpady po zbiorze z pól takie jak słoma, łuska nasion, obrane kolby kukurydzy;
  • trzcina;
  • wytłoki z oliwek;
  • łupiny z orzechów, tzw. PKS (palm kernel shell);
  • łuski słonecznika, gryki, ryżowe;
  • otręby pszenne;
  • słoma, siano;
  • torf.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu produkcji pelletu z produktów rolnych trzeba mieć świadomość różnic jego parametrów w stosunku do biopaliwa z surowców drzewnych. Należy pamiętać, że w zależności od rodzaju surowca, jego charakterystyki chemicznej i składu, z niego pellet ma różne właściwości, a w konsekwencji zastosowania.

Pellety torfowe bardziej nadają się na przykład dla kompleksów przemysłowych. Użycie do produkcji alternatywnych surowców oznacza inne, niż w przypadku pelletu drzewnego, parametry funkcjonalne. Przykładowo pellet ze słomy czy słonecznika, których wartość opałowa wynosi od 14-16 MJ/kg dla słomy i 17-18 MJ/kg dla słonecznika, ma wyższą zawartość popiołu, nawet do 5%, który w pellecie drzewnym (klasa A1) stanowi 0,7%.

Pellety z produktów rolnych są także w naturalny sposób bogate w agresywny chlor, który może przyspieszać korozje kotłów grzewczych. W wyniku spalania agropelletu mogą w nich powstawać także spieki i zgorzeliny. Nie zmienia to jednak faktu, że produkcja pelletu z surowców drzewnych, jak i rolnych pozostaje zbawienna dla środowiska i jego zasobów naturalnych. Produkcja oraz wykorzystanie tego biopaliwa są alternatywą dla paliw kopalnych, które podczas spalania emitują znacznie więcej CO2 i innych substancji szkodliwych dla nas wszystkich.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Agnieszka Kędziora-Urbanowicz, wiceprezes Polskiej Rady Pelletu
Zdjęcie: phfilipposarci z Pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE