Definicja drewna energetycznego nie istnieje. Tymczasem prezes URE przypomina o zakazie wykorzystywania drewna innego niż drewno energetyczne do wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach OZE. Jak to rozumieć?
- instalacji odnawialnego źródła energii innej niż mikroinstalacja i mała instalacja, wykorzystującej do wytwarzania energii elektrycznej biogaz inny niż biogaz rolniczy,
- instalacji odnawialnego źródła energii innej niż mikroinstalacja i mała instalacja wykorzystującej do wytwarzania energii elektrycznej biomasę spalaną w dedykowanej instalacji spalania biomasy,
- instalacji spalania wielopaliwowego, dedykowanej instalacji spalania wielopaliwowego oraz układu hybrydowego, wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej biomasę, biogaz lub biogaz rolniczy,
- instalacji termicznego przekształcania odpadów,
- instalacji spalania wielopaliwowego, dedykowanej instalacji spalania wielopaliwowego oraz układu hybrydowego, wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej biopłyny.
Składając wniosek o wydanie świadectwa pochodzenia, wytwórca eksploatujący wskazane powyżej instalacje jest zobowiązany potwierdzić – poprzez stosowne oświadczenie – że do wytworzenia energii elektrycznej zaliczonej do wytworzonej ze źródła odnawialnego, nie wykorzystywano drewna innego niż drewno energetyczne.
Z uwagi na brak stosownych aktów wykonawczych, w tym rozporządzenia określającego szczegółowe cechy jakościowo-wymiarowe i fizykochemiczne drewna energetycznego, obowiązują przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 9a ust. 9 ustawy – Prawo energetyczne, przy czym nie dłużej niż do 1 lipca 2018 r.
W związku z tym, nierozpatrzone dotychczas wnioski o wydanie świadectw pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej od 1 stycznia 2017 r. w instalacjach objętych dyspozycją art. 44 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy OZE, niezależnie od oświadczenia składanego w trybie art. 45 ust. 2 pkt 7 ustawy OZE, powinny zostać uzupełnione o wyjaśnienia wskazujące na niewykorzystanie w okresach rozliczeniowych objętych wnioskami o wydanie świadectw pochodzenia, drewna pełnowartościowego, zawierające w szczególności zestawienia dostawców biomasy pochodzenia leśnego wykorzystanej w danych okresach rozliczeniowych, wraz ze wskazaniem źródeł jej pochodzenia, pozwalające na dokonanie odpowiedniej klasyfikacji drewna/materiału drzewnego. Jednocześnie należy wskazać, iż powyższe informacje będą poddawane wyrywkowej kontroli.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.
Źródło: URE
zdjęcie: 123RF
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE