Komisja Europejska dostrzega potencjał biometanu jako gazu, który uniezależni kontynent od importu surowców energetycznych. Nowa mapa drogowa udowadnia, że powstanie oczekiwanie, by państwa członkowskie rozwijały tę technologię.

Reklama

W ocenie Komisji Europejskiej, biogaz i biometan będą odgrywać kluczową rolę w miksie energetycznym Europy w 2040 i 2050 r. Są potrzebne szczególnie w tych branżach, gdzie nie da się przeprowadzić elektryfikacji.

Mapa drogowa REPowerEU

6 maja Komisja Europejska opublikowała mapę drogową do realizacji celu, jakim jest odejście do importu rosyjskiego gazu. Ku zadowoleniu sektora biogazu i biometanu – dokument wyraźnie podkreśla rolę tych odnawialnych gazów w osiąganiu bezemisyjności.


Zapisz się na 8. Kongres Biometanu


– W oparciu o doświadczenia AggregateEU ​​Komisja bada wykonalność platformy pozwalającej na handel gazowymi cząsteczkami o pochodzeniu niekopalnym, w tym biometanem. Ponadto Komisja współpracuje z branżą i innymi zainteresowanymi stronami w celu przyspieszenia wdrażania zrównoważonego biogazu i biometanu. Od czasu przyjęcia Planu działań na rzecz biometanu w 2022 r. poczyniono znaczne postępy, w tym poprzez uzyskanie partnerstwa przemysłowego. To partnerstwo ulega zakończeniu, a Komisja utworzy nową sieć państw członkowskich w ramach trójstronnej umowy, aby lepiej sprostać rozbieżnym potrzebom w różnych obszarach UE i uwzględnić interesariuszy krajowych i lokalnych – czytamy w mapie drogowej REPowerEU.

EBA wskazuje, że zmiany są pozytywne, jednak będą wymagały większego zaangażowania organów unijnych, jeśli mają zostać rzeczywiście wdrożone.

– Aktualizacja REPowerEU podkreśla rolę biometanu w odchodzeniu do rosyjskiego gazu jasny sygnał: gazy odnawialne będą niezbędne dla przyszłości energetycznej Europy – mówi Harmen Dekker, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu. – Mapa drogowa potwierdza długoterminową rolę biogazu w koszyku energetycznym UE. Sektor potrzebuje jednak zdecydowanego i namacalnego kroku naprzód. W związku z tym EBA wzywa Komisję do podjęcia odważnych działań, ustanawiając konkretne działania w nadchodzących wnioskach legislacyjnych, które będą zgodne z tym planem działania, aby przyspieszyć produkcję i integrację biogazu i biometanu w państwach członkowskich – dodaje.

Europa musi współpracować

Rynek biometanu potrzebuje konsolidacji na poziomie unijnym. W tym celu ulec zmianie musi dostęp do sieci, w czym pomoże zharmonizowanie ram regulacyjnych w ramach całej wspólnoty.


Czytaj też: W tym kraju biometan w gazociągach od 2027 r. będzie obowiązkiem


Według szacunków Komisji Europejskiej, całkowite zużycie gazu w UE ma wynieść od 105 do 155 Mtoe do 2040 r. i od 70 do 80 Mtoe do 2050 r. Z kolei EBA prognozuje, że produkcja biogazu w UE może osiągnąć 101 mld m3 do 2040 r. i 150 mld m3 do 2050 r. Jest więc realna szansa na znaczne zastąpienie zapotrzebowania gazem odnawialnym.

– W miarę jak Europa odchodzi od rosyjskiej energii, musi równie zdecydowanie podążać w kierunku naszych własnych, przystępnych cenowo alternatyw o obiegu zamkniętym. Biogaz i biometan mogą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, jednocześnie tworząc miejsca pracy na obszarach wiejskich i przyczyniając się do redukcji emisji w wielu sektorach – wyjaśnia Dekker.

Komisja Europejska zamierza wprowadzić przepisy, które wymagają od państw przyjęcia szczegółowych krajowych planów związanych z wycofywaniem rosyjskich surowców energetycznych. Taki dokument musi zawierać przejrzysty harmonogram i kamienie milowe, a także uwzględniać potencjalne drogi dywersyfikacji.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: EBA, Mapa drogowa REPowerEU

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE