Stacjonująca dotąd w Dortmundzie Grupa UGS poszerza zakres swojego działania. W Europie pojawią się jej innowacyjne i kompaktowe oczyszczarki. Rynek biometanu się zmienia, a temu procesowi towarzyszy zapotrzebowanie na nowe technologie.
Grupa UGS (Unconventional Gas Solutions) założyła w styczniu 2025 r. spółkę UGS Europe GmbH z siedzibą w niemieckim Ratingen.
Najczystszy biometan
Jak wyjaśnia UGS – zmiany w polityce klimatycznej wymusiły pojawienie się nowych technologii oczyszczania biogazu do biometanu. Ograniczono stosowanie roślin energetycznych, zwiększając wykorzystanie pozostałości produkcyjnych i rolniczych oraz odpadów żywnościowych i biodegradowalnych. W efekcie fermentacja beztlenowa stała się bardziej złożonym procesem. Wytworzony biogaz zawiera więcej zanieczyszczeń, a jego skład jest mniej powtarzalny.
– Ten krok jest w gruncie rzeczy kamieniem milowym dla rosnącego popytu na zaawansowane systemy uszlachetniania biogazu dostosowane do rynku europejskiego – mówi dr Oliver Jende, dyrektor zarządzający UGS Europe.
Pojawia się szereg wyzwań technologicznych. Konieczne jest skuteczne chronienie membran przed uszkodzeniami przy jednoczesnym utrzymaniu właściwych parametrów czystości biometanu. Ponadto instalacja musi być efektywna energetycznie i reagować na sezonowe redukcje obciążenia czy potrzebę przełączenia z produkcji biometanu na wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej.
– Właśnie w tym obszarze widzimy szansę, aby UGS Europe GmbH wszedł na szerszy rynek ze swoim asortyment produktów. Opracowaliśmy koncepcje kompaktowego systemu, kładąc przy tym nacisk na optymalizację kosztów, funkcjonalność i łatwość obsługi. Nasze oczyszczarki BUS 250 i BUS 500 mogą obejmować zakres objętości wlotowej biogazu od około 150 do 550 Nm3/h – wyjaśnia Kris Salewski, kierownik sprzedaży w UGS Europe.
Ta wartość odpowiada mocy wyjściowej instalacji od 300 do 1000 kW.
– Dzięki tej koncepcji mamy udział w rynku wszystkich biogazowni w Niemczech i Europie. Możemy poszerzyć wydajność do ponad 2000 Nm3/h w dowolnym momencie, w zależności od wymagań projektu – dodaje Kris Salewski.
Celem inżynierów firmy było opracowanie technologii, która zminimalizuje fizyczne obciążenie membran polimerowych. A by to osiągnąć, UGS Europe wykorzystuje wstępne oczyszczanie biogazu, dobór odpowiednich membran oraz utrzymywanie stałego ciśnienia. Dzięki temu udaje się wydłużyć żywotność membrany oraz ogólną wydajność instalacji.
Żródło i zdjęcie: UGS Europe