Od 17 do 30 stycznia potrwają konsultacje społeczne dotyczące projektu programu „Wysokosprawna kogeneracja z biogazu wytwarzanego z biomasy, w tym z odpadów komunalnych”, w budżecie którego ma znaleźć się 1 mld zł.

Reklama

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił projekt programu „Wysokosprawna kogeneracja z biogazu wytwarzanego z biomasy, w tym z odpadów komunalnych”. Skierowany do przedsiębiorców system dofinansowań ma wspierać produkcję biogazu z biomasy, ze szczególnym uwzględnieniem biomasy odpadowej, w celu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji. Program został skierowany do konsultacji społecznych, które mają dopasować jego założenia do potrzeb beneficjentów programu.

biogaz

1 mld na biogaz

Zgodnie z założeniami NFOŚiGW program ma być realizowany w latach 2025 – 2030, a jego budżet w wysokości do 1 mld zł jest planowany ze środków Funduszu Modernizacyjnego. Dofinansowanie w formie dotacji jest planowane w wysokości do 40% kosztów kwalifikowanych, a w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych. 

Zakres projektów objętych programem dotyczy budowy nowych, rozbudowy lub modernizacji istniejących instalacji fermentacji biomasy. Wyprodukowany biogaz ma być wykorzystany do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.


Kongres Biometanu – zarejestruj się już dziś!


Efekty programu będą mierzone za pomocą wskaźników:

  • dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji – co najmniej 32 MW;
  • liczba instalacji wytwarzania energii w wysokosprawnej kogeneracji – co najmniej 14;
  • dodatkowa moc zainstalowana w zakresie energii ze źródeł odnawialnych – min. 32 MW;
  • Masa odpadów netto przeznaczonych do recyklingu – co najmniej  320 000 Mg/rok;
  • ilość wytworzonego biogazu – co najmniej  40 000 000 m3/rok.

Szczegółowe informacje znajdują się w projekcie programu.

Link do konsultacji: Wysokosprawna kogeneracja z biogazu wytwarzanego z biomasy, w tym z odpadów komunalnych

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE