Przez lata w środowisku energetycznym i przemysłowym toczyły się dyskusje na temat zasadności inwestowania w technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Rozmowy te przybrały nowy wymiar po wprowadzeniu europejskiego prawa klimatycznego, które obowiązuje kraje członkowskie UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Reklama

Pisze Paweł Gładysz, Prezes Stowarzyszenia CCUS Poland:

Dr Paweł Gładysz, Centrum Energetyki Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, 1. Kongres Carbon Capture
Dr Paweł Gładysz, Centrum Energetyki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie

Komisja Europejska w swoich dokumentach i materiałach potwierdza i podkreśla konieczność implementacji technologii CCS. W komunikacie W kierunku ambitnego przemysłowego zarządzania emisjami dwutlenku węgla w UE oraz przyjętym przez Parlament Europejski i Radę rozporządzeniu w sprawie technologii neutralnych emisyjnie (ang. Net-Zero Industry Act) jasno wskazano cele uzyskania operacyjnej mocy zatłaczania dwutlenku węgla w Unii Europejskiej na poziomie 50 mln t rocznie do 2030 r. Co istotne – szacunki Komisji Europejskiej zwracają uwagę na konieczność dalszego zwiększania wspomnianych zdolności, nawet w konsekwencji, technologia traktowana wcześniej przez państwa członkowskie Unii Europejskiej drugoplanowo, weszła jako jeden z istotnych instrumentów polityki klimatycznej.

W polskich dokumentach strategicznych rola CCS w dalszym ciągu traktowana jest marginalnie, a legislacja konieczna dla uwolnienia potencjału technologii (który szacowany jest na nawet 70 mln t CO2 rocznie w 2050 r.) wciąż nie została w pełni zaimplementowana.


Kongres Carbon Capture – zarejestruj się już dziś!


Sektor CCS w Polsce

O niedostatecznie ambitnym podejściu do strategii CCS świadczy m.in. ostatnio opublikowana, nowa wersja Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (KPEiK). Jednocześnie przedstawiciele licznych gałęzi przemysłowych (takich jak cementowa, wapiennicza czy paliwowa) wskazują, że bez rozwinięcia sektora CCS w Polsce, ich pełna dekarbonizacja nie będzie możliwa. Oznacza to wysokie prawdopodobieństwo utraty konkurencyjności na rynku europejskim oraz zagrożenie dla wielu miejsc pracy w Polsce.

Z uwagi na kluczowe znaczenie technologii CCS dla polskiej gospodarki oraz ścieżek jej dekarbonizacji, środowisko akademickie, biznesowe oraz organizacji pozarządowych podjęło decyzję o powołaniu do życia Stowarzyszenia CCUS Poland. Celem organizacji jest aktywny udział w debacie dotyczącej polskiej polityki przemysłowej oraz klimatycznej, zwiększanie świadomości i wiedzy decydentów oraz opinii publicznej w kwestii technologii CCUS, jak również aktywny udział w kluczowych procesach decyzyjnych w Polsce oraz Unii Europejskiej.

Rozwój i wdrożenie technologii CCUS wymaga skoordynowanych działań, zarówno po stronie administracji państwowej, jak i podmiotów gospodarczych działających w tym obszarze. Stowarzyszenie CCUS Poland stanowi odpowiedź na podstawowe wyzwania, i działać będzie na rzecz budowy zrównoważonego łańcucha technologii CCUS w Polsce, w tym zwiększenia akceptacji społecznej oraz prowadzenia aktywnego i konstruktywnego dialogu ze wszystkimi interesariuszami.

Cały artykuł przeczytasz w Raporcie Carbon Capture w Polsce:

Raport Carbon Capture w Polsce

Raport Carbon Capture w Polsce 2024

Pobierz raport ZA DARMO i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres email:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: Paweł Gładysz, Prezes Stowarzyszenia CCUS Poland

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE