Służy do selektywnego gromadzenia różnych frakcji odpadów, a ponadto jest miejscem, gdzie można zostawić lub zabrać różne sprawne przedmioty. Elektroniczna altana odpadowa to nowinka techniczna, po którą sięgnął ZZO Olszowa, zarządzający gospodarką odpadami na terenie 13 gmin z pogranicza Wielkopolski i Dolnego Śląska.
Elektroniczna altana odpadowa pełni funkcję Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli miejsca łatwo dostępnego dla mieszkańców, w którym mogą pozostawić selektywnie zebrane odpady wytworzone w swoim gospodarstwie domowym, w tym odpady problemowe.
Sławomir Kraus
prezes ZZO Olszowa
Altany to jeden ze sposobów aby wzmocnić system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych u źródła. A jest to szczególnie istotne wobec konieczności osiągania przez gminy coraz wyższych poziomów odzysku i recyklingu odpadów komunalnych.
Elektryczna altana odpadowa na każdą gminę
Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa, który obsługuje 13 gmin z okolic Kępna w Wielkopolsce i powiatu oleśnickiego na Dolnym Śląsku, postanowił wyposażyć w altany każdą z nich. Pierwsze urządzenia stanęły wiosną, obecnie działa ich już dziesięć, trzy kolejne zaczną funkcjonować wkrótce. Stanowią element projektu wzmocnienia systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, na który ZZO Olszowa otrzymał dofinansowanie z NFOŚiGW. Koszt postawienia jednej altany to ok. 400 tys. zł.
– Urządzenia te są w pełni zautomatyzowane i monitorowane, co pozwala na większą kontrolę osób z niej korzystających, a także na weryfikację jakościowo-ilościową trafiających do niej odpadów. Służą do selektywnego zbierania papieru, szkła opakowaniowego, metalu, tworzyw sztucznych, zużytego elektrosprzętu, a także baterii, przeterminowanych lekarstw oraz świetlówek – wyjaśnia Sławomir Kraus, prezes zarządu ZZO Olszowa.
Hanna Marliere
prezes GREEN MANAGEMENT GROUP SP. Z O.O.
Elektroniczne altany odpadowe to nowoczesne rozwiązanie, które może zrewolucjonizować system gospodarki odpadami w polskich gminach. Poza zastąpieniem standardowych altan w zabudowie wielorodzinnej, można je wykorzystać jako uzupełnienie sieci PSZOK, co w sposób zasadniczy wpływa na ograniczenie strumienia odpadów zmieszanych. Przykład ZZO Olszowa pokazuje, że przyszłość selektywnej zbiórki odpadów opiera się na automatyzacji i precyzyjnej kontroli. Monitoring altany zapewnia nadzór nad procesem oraz likwiduje problem anonimowości, co wpływa na poziom segregacji w gminie. To nie tylko krok naprzód w dążeniu do lepszej gospodarki odpadami, ale także odpowiedź na wyzwania, jakie stawia przed gminami rosnące zapotrzebowanie na recykling i odzysk materiałów. Altany nie tylko umożliwiają mieszkańcom segregację odpadów, ale także wprowadzają koncepcję „drugiego życia”, gdzie można zostawić lub zabrać sprawne przedmioty do ponownego użytku. Oprócz korzyści ekologicznych, urządzenia te stanowią również narzędzie edukacyjne i motywujące. Altany nie wymagają pozwolenia na budowę, co upraszcza proces ich wprowadzenia, a korzyści w postaci lepszego gospodarowania odpadami są nieocenione.
W elektronicznych altanach funkcjonują również Punkty Ponownego Użycia Przedmiotów Używanych, w których można zostawić lub zabrać przedmioty z „drugiej ręki”, które są nadal sprawne i nadają się do użytku.
Cały artykuł przeczytasz w magazynie Zielona Gmina. Sprawdź poniżej:
Tekst: Lech Bojarski
Zdjęcie: ZZO Olszowa
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE