Niemieccy przedstawiciele sektora biogazowego chcą podkreślić zalety, jakie biogaz wnosi w kontekście transformacji energetycznej. W związku z tym powstała kampania „Biogaz: przyszłość już dziś!”. Jest ona ukierunkowana przede wszystkim na opinię publiczną i władze, które muszą zrozumieć rolę tego OZE.

Reklama

W Niemczech biogaz od dłuższego czasu boryka się z wieloma problemami. W dużej mierze odpowiadają za to nieskuteczne działania ze strony rządu.

Kampania informacyjna

Inicjatorami tej koncepcji zostało czterech operatorów biogazowni z różnych części Niemiec: Martin Lass (Geltorf), Markus Appoldt (Herrieden), Henning Schoof i Sönke Andresen, wraz z Elmarem Thomassekiem. Ich celem jest zwiększenie roli biogazu w polityce energetycznej i klimatycznej kraju. Fachverband Biogas (Niemieckie Stowarzyszenie Biogazu) zapewnia wsparcie organizacyjne i finansowe dla tego przedsięwzięcia.

– Chcemy wreszcie zostać wysłuchani, ponieważ sektor biogazu już teraz wnosi ogromny wkład w dostawy energii – jest elastyczny, przyjazny dla klimatu i opłacalny. Jednak technologia ta często bywa ignorowana w dyskusjach politycznych, podczas gdy miliardy mają płynąć do elektrowni opalanych gazem kopalnym – podkreśla Martin Lass, jeden z inicjatorów kampanii.


9. Kongres Biogazu


Kampania ma opierać się na szeroko zakrojonych działaniach informacyjnych. Jej elementem będzie komunikacja w mediach społecznościowych, a także edukacja za pomocą wszelkich możliwych kanałów. W obszarze rządowym prace mają być prowadzone poprzez wskazywanie najlepszych rozwiązań regulacyjnych i promowanie skutecznych form wsparcia.

Rola biogazu w niemieckim systemie energetycznym

Obecnie w Niemczech działa 9500 biogazowni, które dostarczają ciepło do około 400 000 budynków. Ponadto pełnią ważną rolę w energetyce w dużej mierze opartej o niestabilne pogodozależne OZE.

– Nie chodzi wyłącznie o budowanie nowych mocy biomasy per se, ale o lepsze wykorzystanie istniejącego potencjału instalacji. Zwiększając elastyczność istniejących biogazowni, możemy udostępnić więcej energii w określonych godzinach, utrzymując lub nawet nieznacznie zmniejszając ilość energii elektrycznej, co pozwoli nam wycofać węgiel do 2030 r. i jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo dostaw – wyjaśnia Martin Lass.


Czytaj też: Nowe wsparcie dla biogazu i biometanu na horyzoncie


Niekwestionowaną zaletą biogazu jest także wprowadzanie rozwiązań z zakresu Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Maksymalizuje on wykorzystanie każdego pozyskanego surowca.

Niedawne badanie przeprowadzone przez FAU University of Applied Sciences potwierdza korzyści ekonomiczne biogazu w porównaniu z elektrowniami opalanymi gazem kopalnym.

– W pełni wykorzystując potencjał biogazu, moglibyśmy zaoszczędzić do 50 miliardów euro i jednocześnie znacznie zmniejszyć emisję CO₂ – tłumaczy Thomassek.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Freepik

Źródło: Fachverband Biogas 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE