Sucha masa jako podstawa, substrat płynny jako uzupełnienie – w oparciu o taki model działają instalacje Polskiej Grupy Biogazowej. Co dokładnie wykorzystuje PGB?

Reklama

Podczas otwarcia 19. biogazowni PGB mieliśmy okazję zapytać Sabine Dujacquier, zastępczynią dyrektora generalnego, o rodzaj substratów wykorzystywanych w instalacji.

Substrat dla biogazowni

26 września br. w Bagdadzie odbyło się uroczyste otwarcie biogazowni PGB. Do tej instalacji trafia następujący wsad:

– Wszystko jest uzależnione od tego, co jest najbardziej dostępne w danym momencie. Na pewno głównym substratem będzie sucha masa. Może to być kiszonka z kukurydzy, otręby, odpady po przetworzeniu warzyw jak wytłoki buraczane czy pulpa ziemniaczana. Ilość potencjalnych substratów jest naprawdę duża – wyjaśnia dla Magazynu Biomasa Sabine Dujacquier.


9. Kongres Biogazu


Sucha masa to podstawa, która musi zostać uzupełniona o substraty płynne.

– Możemy wykorzystać serwatkę, tłuszcze po przetwarzaniu mięsa. Potencjalnie gdybyśmy posiadali zbiornik do pasteryzacji, to moglibyśmy podgrzewać krew, a następnie kierować ją do zbiorników fermentacyjnych – tłumaczy zastępczyni dyrektora generalnego PGB.

Substraty płynne są wlewane do specjalnych zamkniętych zbiorników.

PGB stosuje innowacyjne rozwiązanie – każdy transport z substratem oznaczony jest indywidualnym numerem PIN. Po wjeździe na teren biogazowni kierowca podaje swój PIN i bezpośrednio po zważaniu wie, gdzie ma kierować się w celu rozładunku. System jest zautomatyzowany i połączony z bazą danych dostępną dla pracowników PGB. To oznacza, że w dowolnym miejscu na świecie mogą sprawdzić jakie substraty i w jakich ilościach znajdują się w poszczególnych biogazowniach.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Marta Kosińska, Magazyn Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE