Naukowcy pochylą się nad znalezieniem obszarów, w których możliwe jest magazynowanie wodoru. W tym celu muszą znaleźć odpowiednie kawerny solne. Celem prac jest także spopularyzowanie wiedzy o podziemnym przechowywaniu odnawialnego gazu.

Reklama

Kawerny solne to puste przestrzenie w pokładach soli. Stosuje się je jako naturalne magazyny dla gazów, których zabudowa nie wiąże się z dużymi kosztami w porównaniu do klasycznych magazynów.

W poszukiwaniu pożądanych formacji geologicznych

Wodór to ważny element transformacji energetycznej. Produkowany z OZE stanowi bezemisyjne paliwo, a jednocześnie magazyn energii dla tych źródeł. Magazynowanie jego nadwyżek jest istotne z punktu widzenia stabilności systemu energetycznego.


Czytaj też: Węgiel w miksie energetycznym poniżej 50%. Polska na drodze do dekarbonizacji


Państwowa Służba Geologiczna rozpoczęła projekt o nazwie „Wpływ zmienności litologicznej w obrębie pokładu najstarszej soli kamiennej na obszarze Wyniesienia Łeby na geomechaniczną stabilność projektowanych podziemnych magazynów wodoru”. Kieruje nim dr Marta Adamaszek z Centrum Modelowania Procesów Geologicznych w Oddziale Dolnośląskim Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB we Wrocławiu. Przedsięwzięcie jest w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i potrwa do 30 września 2026 r.

Celem projektu jest określenie, na ile stabilne byłoby składowanie wychwyconego dwutlenku węgla w pokładach soli. Ponadto przeprowadzone zostaną badania geochemiczne tych formacji. Jest to tym bardziej atrakcyjne, że w okolicach wyniesienia Łeby planowana jest budowa morskich farm wiatrowych. Stworzyłoby to warunki dla skutecznego i ekonomicznie uzasadnionego prowadzenia elektrolizy na tym obszarze.

Więcej niż magazynowanie wodoru

Ważnym elementem projektu jest także popularyzacja wyników i podnoszenie świadomości społecznej na temat podziemnego magazynowania wodoru. W tym celu zostanie stworzona popularnonaukowa strona internetowa, na której specjaliści z Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB oraz eksperci z różnych dziedzin będą prezentować kluczowe zagadnienia związane z tą technologią w sposób przystępny i wyczerpujący. Ma to przygotować społeczeństwo na wyzwania związane z transformacją energetyczną.


Czytaj też: Biogaz potrzebuje nie tylko pieniędzy


Warto zauważyć, że potencjalnie projekt może być pewną wskazówką dla rozwoju technologii Carbon Capture and Storage (wychwyt i składowanie dwutlenku węgla).

– Zachodniopomorskie formacje solankowe są atrakcyjne dla technologii CCS – powiedział podczas konferencjo CCUS.pl Maciej Giers, analityk w WisEuropa.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Źródło i zdjęcie: PIG-PIB

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE