Jakie są plany inwestycyjne firm w zakresie biogazu i biometanu w najbliższym czasie? Sprawdźcie koniecznie!

Reklama

Tomasz Kajdan

Wiceprezes zarządu Biowatt S.A.

Obecnie realizujemy budowę biogazowni rolniczej dla E.ON, jednego z liderów europejskiego rynku energetycznego. Inwestycja w województwie mazowieckim będzie miała moc do 1 MW i bazować będzie na substratach z hodowli zwierzęcej, odpadach organicznych z produkcji rolno-spożywczej oraz biomasie zielonej. Zakład dostarczy ok. 8 GWh energii elektrycznej rocznie, a jego uruchomienie planowane jest na koniec 2024 r. Biowatt, poza budową i uruchomieniem, zapewnia inwestorowi również dwuletnie zarządzanie i prowadzenie biogazowni.

W połowie tego roku podpisaliśmy również umowę na rozbudowę i modernizację istniejącej biogazowni o mocy do 1 MW w województwie podlaskim. Ta jednostka zostanie wzbogacona o dodatkowe 0,5 MW mocy. Jednocześnie istniejąca część instalacji o mocy 1 MW zostanie zmodernizowana w oparciu o technologię Biowatt i będzie przetwarzać odpady rolno-spożywcze.

Jesteśmy również blisko ukończenia projektu w województwie wielkopolskim, gdzie realizujemy instalację kontenerowego układu kogeneracyjnego o mocy 0,499 kW dla zakładu przemysłowego wraz z zaawansowaną stacją uzdatniania biogazu. Ten projekt pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału biogazu z pobliskiej biogazowni z korzyścią dla lokalnej gospodarki.

Wspólnie z portugalską grupą inwestycyjną realizujemy instalację produkcji bioLNG w województwie zachodniopomorskim o docelowej produkcji 8 ton bioLNG na T.P.D. Jest to jedna z pierwszych tego typu instalacji w Polsce. Oprócz skroplonego biometanu zakład produkować będzie również bioCO2.

Kolejna realizowana przez nas inwestycja to biogazownia o mocy 0,999 kW opierająca się o utylizację gnojowicy z budowanej fermy trzody chlewnej. Planowane uruchomienie to kwiecień 2025 r., a inwestorem jest czołowa polska firma w branży rolno-spożywczej. W najbliższych tygodniach planujemy podpisanie dwóch nowych kontraktów na budowę biogazowni o mocy 0,999 kW każda: w województwie mazowieckim i wielkopolskim, dla tego samego inwestora: międzynarodowej firmy z sektora gospodarki odpadami i sektora wodno-ściekowego. Obecnie jesteśmy na etapie projektowania, w zakresie substratów wykorzystane zostanie szerokie spektrum substratów rolniczych: od biomasy zielonej po odpady organiczne z produkcji spożywczej.

Takie działania potwierdzają ogromny potencjał Polski w sektorze biogazu i biometanu i pozwalają nam patrzeć z optymizmem w przyszłość.


Barbara Kruszyńska

Specjalista ds. OZE Integrotech Sp. z o.o.

Integrotech po zrealizowaniu jako generalny wykonawca lub współrealizowaniu szeregu trudnych obiektów technologicznych na sieci gazowej wysokiego ciśnienia oraz dla operatora podziemnych magazynów gazu, jest w trakcie realizacji pierwszej instalacji biogazowej w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Firma wykorzystuje autorskie rozwiązania w branży technologicznej i AKPiA oraz systemy renomowanych dostawców zewnętrznych krajowych i zagranicznych. Projekt ten jest efektem decyzji podjętych przez zarząd kilka lat wcześniej o nowych kierunkach rozwoju firmy oraz intensywnej pracy doświadczonej w pracach B+R i wielobranżowych projektach technologicznych kadry inżynierskiej spółki.

Przecieranie nowych ścieżek w lokalnym urzędzie oraz starostwie było czasochłonne i wymagało zaangażowania wielu stron. Dzięki determinacji inwestora, współpracy z lokalnymi władzami, a także wykorzystaniu specustawy ułatwiającej inwestycje biogazowe, udało się w sensownym terminie uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia w celu realizacji obiektu. Pierwsza realizowana inwestycja jest mikroinstalacją zlokalizowaną w centralnej Polsce.

Spółka rozwija swój potencjał projektowy i wykonawczy tworząc następne kompletne projekty biogazowni i przygotowując się do roli zarówno projektanta i generalnego wykonawcy obiektów biogazowych i biometanowych, jak również branżowego podwykonawcy robót w branżach: technologicznej, automatyki, sterowania i elektrycznej na dużych, kompleksowych inwestycjach OZE.


Przemysław Krawczyk

Prezes zarządu agriKomp Polska Sp. z o.o.

W województwie mazowieckim w gm. Ostrów Mazowiecka zostanie wybudowana instalacja do wytwarzania biometanu z biogazu rolniczego o rocznej wydajności do 20 tys. MWh.

Decyzja o budowie biometanowni była wynikiem głębokich przemyśleń i analiz, które inwestor przeprowadził w odpowiedzi na zmieniającą się sytuację na rynku energii elektrycznej. Pierwotnym pomysłem była budowa biogazowni rolniczej, jednak trudności w uzyskaniu pełnych warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz wyjątkowo korzystny przebieg sieci gazowej na działce przeznaczonej pod lokalizację przedsięwzięcia, skłoniły inwestora do zmiany planów na biometanownię.

Analiza finansowa przeprowadzona dla tego projektu wykazała, że sprzedaż biometanu przyniesie lepszy zwrot niż sprzedaż energii elektrycznej, co dodatkowo umocniło podjętą decyzję. Projekt przewiduje m.in. budowę trzech zbiorników fermentacyjnych, zbiornika magazynującego produkt pofermentacyjny oraz budynku sterowni. Kluczowym elementem będzie również zaawansowany system uzdatniania biogazu marki agriKomp. Do uzdatniania biogazu zostanie zastosowany autorski system firmy agriPure Cube oparty na separacji membranowej, który gwarantuje wysoką jakość uzyskanego biometanu, a tym samym sprostanie wymogom OSD dotyczących ciepła spalania.

Prace budowlane mają rozpocząć się na przełomie września i października br., a zakończenie inwestycji wraz z przyłączeniem do sieci gazowej planowane jest na okres wakacyjny 2025.


Maciej Radziwiłł

Dyrektor ds. Rozwoju Neo Bio Energy (Grupa NEG)

Rozbudowujemy portfolio i zwiększamy obecność naszych zielonych projektów na energetycznej mapie Polski. W II i III kwartale br. zostaliśmy właścicielem dwóch biogazowni rolniczych: w Piaskach i w Rzeczycach. Zakończyliśmy też prace budowlano-instalacyjne, dzięki którym możliwe jest stabilnie przetwarzanie biogazu rolniczego w zieloną energię w zakładowej oczyszczalni OSM Koło. Instalacja w Kole o mocy 0,5 MW, rozpoczęła stabilne przetwarzanie biogazu z odpadów mleczarskich, wytwarzając zieloną energię. Biogazownia w Piaskach w woj. lubelskim o mocy 1 MW optymalnie współpracuje z lokalnymi mleczarniami i rolnikami, przekształcając odpady organiczne w biogaz, wytwarza również ciepło, które jest wykorzystywane w procesach produkcyjnych pobliskiej mleczarni. W planach firmy jest rozbudowa instalacji o produkcję biometanu. Trzeci projekt – w Rzeczycach na Śląsku, jest na etapie budowy. Planowana biogazownia będzie osiągać moc 1 MW, a jej uruchomienie planowane jest na II kw. 2025 r. Zasilana będzie odpadami rolniczymi, a produkowane ciepło trafi do lokalnych odbiorców.

Mamy też ambitne plany rozwoju na kolejne lata. Oprócz realizacji trwających inwestycji, zamierzamy znacząco zwiększyć swoje zaangażowanie w produkcję biometanu, rozbudowując istniejące instalacje o nowe fermentory i technologie oczyszczania gazu. W perspektywie do 2026 r. planujemy uruchomienie kolejnych biogazowni w różnych regionach Polski, przekształcając je w nowoczesne biometanownie zasilane zieloną energią. Będziemy także kontynuować rozwój współpracy z lokalnymi producentami rolnymi i przemysłowymi, co pozwoli na efektywne wykorzystanie zasobów organicznych, przy jednoczesnym wspieraniu dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju w całym kraju.


Łukasz Semeniuk

Dyrektor Generalny Polska Grupa Biogazowa S.A.

Polska Grupa Biogazowa do końca 2024 r. otwiera dwie nowe biogazownie wytwarzające energię elektryczną i ciepło: Bagdad i Półwieś, obydwie o mocy 1 MW. Dzięki nowym instalacjom liczba eksploatowanych biogazowni PGB wzrośnie do 20, a ich łączna moc wyniesie 21 MW. Na tym jednak nie kończą się plany inwestycyjne. Na etapie zaawansowanych prac jest ok. 50 projektów, a kolejne kilkadziesiąt znajduje się w fazie planowania. Obecnie we wszystkich biogazowniach produkujemy 0,4 TWh energii rocznie, a naszym celem jest kilkukrotne zwiększenie produkcji do 2030 r. Polska Grupa Biogazowa jest gotowa zainwestować duże środki w Polsce w najbliższych latach.

Trzeba jednak pamiętać, że szybki rozwój sektora biogazu i biometanu jest uzależniony od uwarunkowań prawnych i finansowych. Czekamy na potwierdzenie woli rozwoju branży przez rząd, która – mamy nadzieję – zostanie odzwierciedlona w przygotowywanym Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu. Liczymy, że w najbliższych miesiącach wejdzie w życie anonsowany system wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW, bo w naszej opinii bardziej efektywne jest wykorzystanie biogazu poprzez wytwarzanie biometanu i głównie w tym kierunku idą nasze plany inwestycyjne. Ponadto zdajemy sobie sprawę z niskiej chłonności sieci dystrybucyjnych gazu i konieczności jej zwiększenia w celu przyjęcia większych ilości biometanu, tutaj też potrzebne są dodatkowe działania.


Przemysław Białas

Dyrektor Generalny Romgos Bio Energia Sp. z o.o.

Spółka Romgos Bio Energia projektuje innowacyjne i kompleksowe rozwiązania w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i ekologicznej produkcji nawozów organicznych. Kompleksowo podchodzimy do inwestycji – począwszy od analizy potencjalnych lokalizacji zakładów produkcyjnych, poprzez projektowanie i budowę instalacji, następnie ich eksploatacje, serwis i utrzymanie urządzeń. Posiadamy również własny dział pozyskiwania substratów do naszych zakładów.

Obecnie spółka prowadzi 50 projektów budowy zakładów produkcji nawozów organicznych i biometanu na terenie całej Polski. Projekty są na etapie pozyskiwania decyzji administracyjnych.

Lokalizacja instalacji uzależniona jest od dostępności substratu w regionie. Produktem końcowym jest nawóz organiczny, skroplone CO2 i biometan, którego produkcja osiągnie 8 mln m³ rocznie z jednej instalacji. Koncepcja zagospodarowania biometanu zależy od lokalizacji zakładu i jest to zatłaczanie do sieci gazowej bądź skraplanie biometanu do bioLNG.

Rozpoczęcie budowy pierwszej instalacji planowane jest na pierwszą połowę 2025 r.


Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa:

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE