Komisja Europejska przyznała Francji 1,5 mld euro na projekty związane z budową biometanowni. Dzięki temu gospodarka przybliży się do celu, jakim jest zerowa emisja netto.
Program dla biometanowni został zatwierdzony na mocy tymczasowych ram pomocy państwa na wypadek kryzysu i transformacji (TCTF) przyjętych przez Komisję w dniu 9 marca 2023 r. To fundusz wpierający firmy wytwarzające urządzenia kluczowe dla przeprowadzania transformacji energetycznej, takie jak magazyny energii, panele fotowoltaiczne czy komponenty dla technologii CCUS. Pomoc może zostać udzielona do 31 grudnia 2025 r.
Fundusze dla biometanu od Komisji Europejskiej
Obecnie we Francji funkcjonuj już blisko 500 biometanowni. Instalacje, które powstaną w ramach programu TCTF mają wytwarzać gaz odnawialny i zatłaczać go do gazociągów.
– Te 1,5 mld euro zasili produkcję zrównoważonego biometanu we Francji. Poprzez redukowanie zależności od paliw kopalnych, przyczyni się do osiągnięcia celów strategicznych UE. Środek ten stanowi ważny krok w kierunku zeroemisyjnej gospodarki, przy jednoczesnej ochronie wyrównanych możliwości działania w ramach jednolitego rynku – mówi Margrethe Vestager, Europejski Komisarz ds. Konkurencji.
Oczekuje się, że dzięki temu wsparciu możliwe będzie zwiększenie produkcji biometanu na terenie Francji nawet o 1,6 TWh.
Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej jest wynikiem dogłębnych analiz, które poświadczyły o niezbędności tego projektu. Jest to działanie konieczne, aby przeprowadzić zieloną transformację oraz ułatwić rozwój niektórym rodzajom działalności gospodarczej, które mają znaczenie dla realizacji planu REPowerEU i Zielonego Ładu.
Warunki udzielenia wsparcia
Kwota 1,5 mld euro zostanie rozdysponowana pomiędzy instalacje nowe, łącznie mające potencjał produkcyjny na poziomie 25 GWh rocznie. Beneficjenci zostaną wybrani na drodze konkurencyjnego i przejrzystego procesu przetargowego na podstawie oferty cenowej za wyprodukowanie 1 MWh biometanu. Po otrzymaniu dotacji, konieczne jest zbudowanie i uruchomienie instalacji nie później niż w przeciągu 36 miesięcy.
Czytaj też: Biometan w Europie. Który scenariusz najlepszy dla Polski?
Wsparcie będzie udzielane na drodze kontraktów różnicowych (CfD) zawieranych na okres 15 lat. Kwota pomocy będzie stanowiła wyrównanie pomiędzy ceną zadeklarowaną w ofercie beneficjenta a obecną ceną rynkową gazu ziemnego. Jeśli w danym okresie kopalny metan będzie droższy niż produkcja odnawialnego, środki trafią do państwa.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: Komisja Europejska
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE