Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej i Instytutu Łukasiewicza proponują, jak powinna przebiegać dekarbonizacja ciepłownictwa i przemysłu. Taka transformacja energetyczna musi objąć wszystkie sektory, a wśród jej elementów nie może zabraknąć miejsca na biogaz, biomasę i wodór.
Dekarbonizacja to w ostatnich latach temat numer jeden w gospodarce, i – wbrew niektórym opiniom – nie tylko w Unii Europejskiej. Konieczność rezygnacji z paliw kopalnych dostrzeżona została także w krajach Azji czy obydwu Ameryk. Ograniczenie paliw kopalnych i przejście w stronę zielonej gospodarki będzie jednym z ważniejszych tematów Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i polityka rozwoju”, która odbędzie się w dniach 9-10 września w Rzeszowie.
Czytaj dalej: UOKiK sprawdził jakość paliw ciekłych w 2023 r. Najgorzej wypada diesel
Priorytetowa dekarbonizacja ciepłownictwa
Polska to kraj z najbardziej rozbudowanym ciepłownictwem systemowym w całej Unii Europejskiej. Ten sektor nadal w dużej mierze oparty jest na węglu, przez co wymaga wprowadzenia nowych technologii. Zdaniem dr inż. Beaty Piotrowskiej, ekspertki Instytutu Polityki Energetycznej, ważną rolę w tym zakresie mogą odegrać biogaz i biomasa.
– Następnym krokiem może być stosowanie kotłów elektrodowych, zasilanych energią elektryczną z OZE, zwłaszcza pozyskiwaną z wiatru i słońca – tłumaczy dr inż. Beata Piotrowska. – Polskie ciepłownictwo potrzebować będzie optymalizacji i zapewnienia efektywności w zarządzaniu produkcją i dystrybucją ciepła, co mogą zagwarantować magazyny ciepła – dodaje.
Zazielenienie ciepłownictwa i gospodarki oraz zwiększenie wykorzystania biomasy na cele energetyczne wymaga jednak wielopoziomowej współpracy.
– W Instytucie Polityki Energetycznej od dawna uważamy, że transformacja energetyczna, dekarbonizacja i zazielenienie gospodarki wymagają kompleksowego podejścia, przejrzystości, jasnego pokazania bilansu kosztów i zysków, jak najszerszego udziału nie tylko władz i administracji – także samorządowej od poziomu gmin – ale też biznesu, organizacji społecznych oraz jak najszerszego udziału mieszkańców – wskazuje dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, a także pomysłodawca cyklu rzeszowskich konferencji.
Czytaj dalej: W Gliwicach powstanie spalarnia odpadów z wieżą widokową
Wodór dla przemysłu
Jednym ze sposobów na dekarbonizację gospodarki, jest szerokie zastosowanie wodoru w energetyce jako paliwa oraz magazynu energii.
– Zajmujemy się na Politechnice Rzeszowskiej sposobami wykorzystania wodoru, zarówno w pracach badawczych, jak i współpracując z biznesem – mówi prof. Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej. – Najlepszym tego przykładem jest nasze laboratorium wodorowe, gdzie prowadzimy badania nad nowymi paliwami, które znajdą zastosowanie w lotnictwie, kosmonautyce czy szeroko rozumianej energetyce. Ale też zajmujemy się tym w stowarzyszeniu Podkarpacka Dolina Wodorowa czyli w organizacji grupującej firmy i samorządy zainteresowane wejściem w gospodarkę wodorową – dodaje.
Zdjęcie: Freepik/nuraghies
Źródło: Politechnika Rzeszowska