Aż 271 ml zł dofinansowania dostanie spółka PEC – Gliwice na budowę spalarni, która rocznie pozwoli przetworzyć około 40 tys. ton odpadów komunalnych i wyprodukować ponad 20 tys. MWh energii elektrycznej i około 490 tys. GJ ciepła.
Umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy Parku Zielonej Energii – zaawansowanej technologicznie elektrociepłowni podpisano w środę. Za cztery lata nowa instalacja ma wytwarzać ciepło i energię elektryczną z lokalnych komunalnych odpadów resztkowych, które nie nadają się do odzysku w wyniku segregacji i recyklingu. Kwota dofinansowania sięga blisko 271 mln zł.
Gliwice chcą być neutralne klimatycznie
Jak podkreślają władze Gliwic inwestycja będzie milowym krokiem dla miasta i powiatu gliwickiego oraz kluczowym elementem we wdrażaniu gospodarki obiegu zamkniętego. Spalarnia pozwoli m.in. na odzysk energii z lokalnych odpadów komunalnych, a docelowo całkowite wyeliminowanie węgla w produkcji ciepła i prądu, a także ograniczenie zużycia wody. To wszystko sprawi, że oprócz korzyści środowiskowych, wyhamowane zostaną wzrosty cen dostawy ciepła.
– Inwestycje, takie jak Park Zielonej Energii – innowacyjne, wzorowane na najlepszych europejskich rozwiązaniach, wysoko oceniane pod kątem wpływu na środowisko i sprzyjające powstaniu nowych miejsc pracy, będą służyły mieszkańcom przez wiele lat – mówi prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka. – Korzyści dla gliwiczan obejmą m.in. dostęp do czystego ciepła i energii elektrycznej, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Cieszę się, że Gliwice, zmierzające w kierunku neutralności klimatycznej, dzięki dofinansowaniu z Funduszu będą mogły zrealizować taki projekt – dodaje.
Energia z odpadów
Rocznie w Parku Zielonej Energii przetworzonych zostanie około 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. MWh energii elektrycznej (statystycznie to zapotrzebowanie 10 tys. gospodarstw domowych) i około 490 tys. GJ ciepła (to jedna czwarta zapotrzebowania dla Gliwic i ograniczenie zużycia węgla o około 400 wagonów rocznie). Wytworzone ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna zasili Krajowy System Elektroenergetyczny. Park Zielonej Energii oprócz ciepła i energii elektrycznej ma także produkować ok. 30 tys. m3 wody. – To równowartość 250 tys. wanien. Odzyskana woda szara, zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, będzie ponownie wykorzystana w procesie produkcyjnym, co pozwoli na ograniczenie zakupu świeżej wody z sieci wodociągowej – mówi prezes PEC – Gliwice Krzysztof Szaliński.
Nowa elektrociepłownia ma być także pewną atrakcją dla mieszkańców. Na jej terenie powstanie bowiem efektowna wieża widokowa.
Realizacja Parku Zielonej Energii, finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu Miasta Gliwice, środków własnych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o. oraz funduszów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, powinna rozpocząć się w 2025 r. Zgodnie z planami, Park powinien być gotowy w drugim kwartale 2028 roku. PEC – Gliwice przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargu na generalnego wykonawcę prac.
źródło: Urząd Miasta Gliwice