Budowa biogazowni to proces złożony. Na poszczególnych etapach koszty rozkładają się dość równomiernie, jednak są one uzależnione od kilku czynników. Istotne jest to, aby budowę odpowiednio zaplanować.
Pierwszy etap budowy biogazowni to roboty typowo budowlane, związane przede wszystkim z wykonaniem fundamentów. Następnie montowane są zbiorniki i pozostałe zespoły biogazowni, a na końcu wykonywane są połączenia technologiczne, sieci, instalacje elektryczne i AKPiA. Prace te realizowane są kompleksowo przez dostawcę technologii, który dysponuje odpowiednim potencjałem technicznym i osobowym do realizacji tego typu przedsięwzięć.
Na poszczególnych etapach koszty rozkładają się dość równomiernie. Istotne jest to, aby budowę odpowiednio zaplanować, sporządzić rzetelny harmonogram rzeczowo-finansowy, z którego będą również wynikały przepływy finansowe, związane nie tylko z wydatkami, ale również fakturowaniem i ewentualnym rozliczaniem zaliczek czy dotacji. Pozwoli to na utrzymanie korzystnej płynności budowy oraz pomoże w przeciwdziałaniu ryzykom finansowym, jakie mogą się pojawić w trakcie realizacji.
Ile kosztuje biogazownia?
Biogazownia jest dość złożoną instalacją, a jej koszt całościowy, jak i koszt poszczególnych elementów, są zależne od przyjętego wariantu realizacji.
W przybliżeniu można stwierdzić, że budowa biogazowni o mocy 500 kW to koszt rzędu 17-20 milionów złotych netto. Rozbieżność kwotowa w dużej mierze zależy od rodzaju substratów, przetwarzanych w instalacji, ponieważ koszt wzrasta wraz z koniecznością przeprowadzenia higienizacji czy wymiany gruntu. Wpływ na to, ile kosztuje biogazownia ma również wyposażenie dodatkowe instalacji i zapotrzebowanie inwestora w zakresie magazynowania substratów.
Każda biogazownia jest inna. Musi być dostosowana do bazy substratowej, lokalnych uwarunkowań i wymagań inwestora, dlatego trudno jest w sposób ogólny wyspecyfikować poszczególne koszty. Można jednak powiedzieć, że najdroższy, jest silnik kogeneracyjny, który stanowi około 15-20% całości kosztów. Jego cena jest też silnie powiązana z warunkami umowy serwisowej. Ważne jest zatem planowanie tych kwestii z inwestorem, aby ten nie był zaskoczony np. wysokimi kosztami serwisu przy niskiej cenie zakupu samego urządzenia.
Poszczególne zbiorniki (licząc z osprzętem i wyposażeniem), które są największymi elementami biogazowni, to sumarycznie również znacząca pozycja w budżecie. Pozostałe koszty dopełniają instalacje technologiczne, sieci, instalacja elektryczna i AKPiA.
Większa moc biogazowni to większy koszt. Jednak wzrost mocy nie musi oznaczać konieczności proporcjonalnego zwiększenia nakładów finansowych. Można ogólnie założyć, że podwojenie mocy bazowej wiązać się będzie ze wzrostem kosztów o ok. 50%.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Materiał promocyjny przy współpracy Biogas System SA
tel.: +48 734 800 800, e-mail: kontakt@biogas-system.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE