Polacy wyrastają na liderów technologii, która może odegrać kluczowa rolę w transformacji energetycznej. Co więcej, naukowcy deklarują, że ta technologia jest dużo sprawniejsza nawet od fotowoltaiki. Wykorzystuje najbardziej niedocenione źródło energii na świecie – ciepło odpadowe.
Ciepło odpadowe jako największe niewykorzystane źródło energii
Energetyka konwencjonalna wykorzystuje surowce energetyczne zaledwie w 40%. Pozostałe 60% wytworzonej energii zostaje rozproszone w postaci ciepła odpadowego. To źródło jest nie tylko niewykorzystane, ale co więcej – korzystanie z niego nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów, podobnie jak ze słońca czy wiatru. Sięgnięcie po jego potencjał mogłoby poprawić wydajność przemysłu i obniżyć ceny energii dla konsumentów. Ciepło odpadowe może zastąpić znaczną ilość paliw kopalnych, przyczyniając się do zielonej transformacji systemów energetycznych.
Wykorzystanie potencjału tylko 3 największych źródeł ciepła odpadowego z Warszawy, czyli 3,3 TWh (m.in. z zakładu oczyszczania ścieków Czajka), pozwoliłoby na zapewnienie ciepła sieciowego dla ok. 380 tysięcy gospodarstw domowych.
Czytaj też: Odzysk ciepła z procesów spalania i produkcji biomasy
Polscy naukowcy z innowacyjną technologią
Termoelektryki autorstwa zespołu naukowców pracujących pod kierownictwem prof. dr hab. Krzysztofa Wojciechowskiego z AGH są innowacyjne ze względu na zastosowane w nich nowatorskie rozwiązania. Ich efektywność wytwarzania energii jest dziesięciokrotnie wyższa niż ogniw fotowoltaicznych przy utrzymaniu zbliżonych kosztów produkcji.
– Zważywszy na znacznie większą gęstość mocy konwerterów termoelektrycznych, cena za 1 W mocy elektrycznej powinna być znacznie korzystniejsza niż w przypadku paneli fotowoltaicznych – zauważa prof. Krzysztof Wojciechowski.
Warszawska firma inwestuje w termoelektryki
Polskim liderem w zakresie materiałów termoelektrycznych jest firma Genicore. Oferuje ona maszynę zajmującą 3 m² i kosztującą tyle, co duże mieszkanie w Warszawie. Ziarna materiałów wytwarzanych w urządzeniu mają wielkość kilkudziesięciu nanometrów – to około kilkaset razy mniej niż grubość ludzkiego włosa
Czytaj też: Europejski potencjał biometanu? Do 2040 r. pokryje nawet 30% zapotrzebowania na gaz
Genicore specjalizuje się w maszynach Spark Plasma Sintering, czyli w technologii spiekania, która umożliwia szybkie i ekonomiczne wytwarzanie materiałów termoelektrycznych. Firma współpracowała m.in. z NASA.
– Nasze urządzenia wytwarzają materiały termoelektryczne, które pomogą uzyskiwać energię elektryczną bez użycia paliw kopalnych. Pozwolą korzystać z naturalnego ciepła, które już istnieje w naszym otoczeniu, na przykład ze słońca czy z różnych procesów przemysłowych, i zamieniać je na elektryczność. To nie tylko oszczędza energię, ale także dba o naszą planetę i dostarczy przyszłym pokoleniom więcej czystej energii – mówi dr inż. Marcin Rosiński z GeniCore.
Te elementy mają kluczowe znaczenie w produkcji urządzeń termoelektrycznych. Ta technologia oferuje bardzo różne korzyści, takie jak możliwość pracy poza siecią, trwałość i generowanie energii odnawialnej w trudno dostępnych miejscach. Przyczynia się do zmniejszenia śladu CO2 przemysłu, poprawia efektywność energetyczną i umożliwia odzysk ciepła odpadowego.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie i źródło: Come Creations Group
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE