We wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow wystartował pierwszy samolot napędzany wyłącznie biopaliwami. Jego celem było lotnisko JFK w Nowym Jorku. Zasila go paliwo, które powstało m.in. ze zużytych olejów spożywczych i odpadów z produkcji roślinnej.

Reklama

Dziewiczy rejs

Lot transatlantycki odbył się z niewielką liczbą pasażerów na pokładzie. Wzięło w nim udział kilka osób, w tym miliarder Richard Branson, który jest fundatorem całego przedsięwzięcia oraz brytyjski minister transportu – Mark Harper. Agencja Reuters podaje, że lot przebiegł spokojnie, bez żadnych zakłóceń. Zadniem Marka Harpera, gdyby nie powiedziano, że będzie to lot z wykorzystaniem wyłącznie SAF (Sustainable Aviation Fuel – zrównoważone paliwo lotnicze), żaden pasażer nie zauważyłby różnicy.

Podróż odbyła się Boeingiem 787, należącym do linii Virgin Atlantic. Samolot pojawił się na lotnisku w Nowym Yorku na 35 minut przed przewidywanym czasem lądowania. Na miejscu podróżnych powitała Polly Trottenberg, zastępczyni sekretarza transportu w USA. Powrót do Londynu ma odbyć się tym samym samolotem, jednak tym razem będzie on zatankowany w paliwa konwencjonalne.


Czytaj też: Unikatowy w skali światowej Multifuel ORLENU przeszedł testy


Pierwszy samolot w 100% tankowany SAF

Lotnictwo dąży do popularyzacji SAF, ponieważ zrównoważone paliwa lotnicze są szansą na obniżenie emisji gazów cieplarnianych z tego sektora nawet o 70%. Do tej pory certyfikaty dla silników pozwalały na stosowanie jedynie miksu, gdzie 50% stanowi SAF, a 50% konwencjonalne paliwo. To dlatego Boeing 787 napędzany przetworzonym olejem kuchennym i produktami pochodzenie roślinnego stanowi tak dużą innowację.

– Minie trochę czasu, zanim uda nam się zdobyć wystarczającą ilość paliwa, aby każdy mógł latać. Ale od czegoś trzeba zacząć – powiedział Branson w Londynie przed startem samolotu.

Problem związany ze zwiększeniem produkcji SAF wynika głównie z wysokich kosztów i ograniczonej dostępności produktów niezbędnych do wytwarzania tego typu paliw. Obecnie na świecie jest to zaledwie 0,1% ogólnej ilości paliw wykorzystywanych do silników odrzutowych, a jego koszt jest 3-5 razy większy niż w przypadku konwencjonalnych odpowiedników.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie i źródło: Independent

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE