Okazuje się, że istnieje 12 państw mających potencjał, by dokonać sekwestracji 20% gazów cieplarnianych emitowanych na ich terytorium. To kraje, w których biowęgiel ma szansę stać się niezwykle rozwiniętą technologią.
Jak powstaje biowęgiel?
Biowęgiel powstaje w wyniku poddania biomasy wpływowi wysokiej temperatury. Do jego produkcji można wykorzystać resztki pożniwne, odpadki z produkcji tartacznej oraz wiele innych organicznych pozostałości.
Zaletą biowęgiela jest fakt, że poprawia żyzność gleby i korzystnie wpływa na wzrost roślin. Ponadto jego wykorzystanie prowadzi do obniżania poziomu dwutlenku węgla w atmosferze, co przez wzgląd na cele zeroemisyjności jest bardzo pożądanym zjawiskiem. Dzięki niemu CO2 w glebie można związać na setki lat.
Czytaj dalej: Ogrzewanie wodorem polskiego osiedla przyszłości
Mapy atrakcyjnych lokalizacji
Grupa naukowców postanowiła pochylić się nad problematyką potencjału biowęgla na świecie. W efekcie tego powstała analiza okraszona także mapą, która dostępna jest pod adresem: mapa biowęgla z resztek pożniwnych.
Największym potencjałem odznacza się Bhutan, którego potencjał sekwestracji może doprowadzić do zredukowania o 68% swoich emisji, za nim plasują się Indie z 53%.
– Wkraczamy w bezprecedensową erę, w której nawet szybka i radykalna redukcja zużycia paliw kopalnych nie wystarczy, aby uniknąć poważnych szkód dla ludzi i ekosystemów wynikających ze zmiany klimatu – powiedział współautor pracy naukowej Dominic Woolf, starszy pracownik naukowy w Szkole Integratywnej Nauki o Roślinach, Sekcji Nauk o Glebie i Uprawach w Wyższej Szkole Rolnictwa i Nauk Przyrodniczych.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: Potential for biochar carbon sequestration from crop residues
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE