Słoma i trudno rozkładalne substraty do biogazowni? To nie problem z technologią bioekstruzji firmy LEHMANN.
Wykorzystanie rolniczych materiałów odpadowych do wytwarzania energii
W czasach zmian klimatycznych i coraz częstszych katastrof naturalnych ważniejsze niż kiedykolwiek jest przyspieszenie transformacji energetycznej. Rozwój odnawialnych źródeł energii i zrównoważone wykorzystanie zasobów mają przy tym ogromne znaczenie.
Aby osiągnąć ten cel należy w coraz większym stopniu wykorzystywać rolnicze materiały odpadowe do produkcji energii. Trudno degradowalne substraty stanowią jednak wyzwanie dla wielu operatorów instalacji. W firmie Lehmann-UMT mamy rozwiązania umożliwiające optymalizację i reorientację istniejących biogazowni.
Dzięki bioekstruzji firmy LEHMANN szeroki zakres substratów, takich jak słoma, produkty uboczne lub obornik, można wykorzystywać do produkcji biogazu w sposób ekonomiczny i zrównoważony.
Zwiększony uzysk gazu i efektywność kosztowa
Proces bioekstruzji firmy LEHMANN opiera się na roztwarzaniu mechanicznym. W jego wyniku następuje proces eksplozji pary, podczas którego biologiczny materiał wyjściowy ulega rozkładowi, częściowo aż po strukturę komórkową. Milionkrotny wzrost powierzchni substratu zapewnia przyspieszoną hydrolizę, poprawia stopień gnicia i jednocześnie skraca czas przebywania w fermentorze.
Wytłaczany materiał ma zwiększoną zdolność absorpcji wody, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się pływających warstw. Poddany fermentacji substrat jest rozprowadzany niemal optymalnie w objętości roboczej fermentora, dzięki czemu uzyskuje się znaczne oszczędności energii mieszania i związanych z tym kosztów. Kolejną istotną zaletą tej technologii jest wzrost uzysku biogazu nawet o 20%, w zależności od materiału i składu.
Rozwiązanie na miarę każdego zastosowania
Od wytłaczarek laboratoryjnych do celów badawczych po wytłaczarki o mocy 240 kW, Lehmann -UMT oferuje systemy zaprojektowane specjalnie dla różnorodnych zastosowań. Bioekstruder jest szczególnie łatwy w utrzymaniu i serwisowaniu a także przekonuje długą żywotnością. Używany już przez wielu klientów na całym świecie, osiąga czas pracy do 22 godzin na dobę. Przeciwbieżne ślimaki wewnątrz urządzenia są zbudowane modułowo, tak aby w razie zużycia można je było wymieniać pojedynczo.
Oprócz wytłaczarki w portfolio produktów firmy znajduje się technologia doprowadzania. Na taśmie wykrywającej usuwane są części metalowe i większość kamieni. Opcjonalny podajnik ślimakowy zapewnia jednorodność materiału wejściowego i ciągły dopływ materiału do wytłaczarki. Integracja poszczególnych systemów jest dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta.
Kim jesteśmy i co robimy
Lehmann-UMT GmbH i LMEngineering GmbH są rodzinnymi firmami średniej wielkości z siedzibą w Niemczech. Nasze przedsiębiorstwa cechują duże możliwości produkcji urządzeń. Wszystkie maszyny są produkowane we własnym zakresie, od początkowego pomysłu do gotowego systemu. Innowacyjne technologie „made in Grmany” oznaczają zrównoważony rozwój i najwyższą jakość.