Od dziś właściciele aut z napędem wodorowym będą mogli zatankować poza Warszawą. W Rybniku została oficjalnie uruchomiona druga w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodoru, z której korzystać będą mogli nie tylko kierowcy autobusów miejskich zasilanych wodorem.
Ogólnodostępna stacja tankowania wodoru w Rybniku
Plany dotyczące budowania infrastruktury umożliwiającej tankowanie wodoru w Polsce są. Trzy ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach planuje wybudować ORLEN, choć nieznane są w tej chwili terminy realizacji inwestycji. Dziś działa w Polsce tylko jedna taka stacja, uruchomiona we wrześniu na warszawskim Ursynowie przy ul. Tango.
To inwestycja spółki PAK-PCE Stacje H2, należącej do Grupy Polsat Plus oraz ZE PAK, która dziś inauguruje działalność ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Rybniku.
W nowo otwartej lokalizacji PAK-PCE Stacje H2 przy ul. Budowlanych właściciele aut z napędem wodorowym będą mogli tankować pojazdy zielonym wodorem, pochodzącym całkowicie ze źródeł odnawialnych. Stacja powstała także z myślą o miejskiej flocie autobusowej, która powiększyła się o 20 wodorowych pojazdów zeroemisyjnych NESO. Na ich zakup miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 45,5 mln zł. To jedno z pięciu najwyższych w Polsce dofinansowań przyznanych przez Fundusz w konkursie „Zielony Transport Publiczny”. W kwietniu rybnicki samorząd złożył wniosek o dotację na zakup kolejnych 14 autobusów wodorowych.
– Bardzo dużo firm transportowych z terenu Rybnika już dopytuje się o możliwość tankowania wodoru i planują zakup takich pojazdów – mówiła Ewelina Włoch, Naczelnik Wydziału Informatyki Urzędu Miasta w Rybniku.
Rozwój infrastruktury tankowania wodoru
W całej Europie funkcjonuje dziś ponad 200 stacji tankowania wodoru, a kolejnych 100 jest w budowie. Stacja w Rybniku jest druga w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że nie ostatnia.
Poza planami realizowanymi przez ORLEN, pod koniec sierpnia NFOŚiGW podpisał umowę ze spółką Promet-Plast na budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Gaju Oławskim, która powstanie dzięki środkom z programu „Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: UM Rybnik, PAP
zdjęcie: KM Rybnik