Ciechanowski PEC zainaugurował nowe otwarcie. Miejska spółka po modernizacji zmieniła nazwę na Elektrociepłownię Ciechanów i oprócz produkcji ciepła rozpoczęła wytwarzanie energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. M.in. dzięki biomasie mieszkańcy mogą liczyć na niższe rachunki.

Wybudowane na terenie miejskiej elektrociepłowni źródła energii wykorzystujące OZE zastępują spalanie węgla, a tym samym zmniejszą koszty zakupu praw do emisji CO2, co skutkować będzie niższą taryfą na ciepło. Z kolei wyprodukowaną energię elektryczną ratusz wykorzysta na własne potrzeby. Dzięki inwestycji w Ciechanowie powstał zapewniający samowystarczalność energetyczną efektywny system ciepłowniczy, który został w pełni dostosowany do obowiązującego prawa w zakresie standardów emisyjnych.

Reklama

Ku samowystarczalności energetycznej

– W Ciechanowie idziemy w kierunku samowystarczalności energetycznej miasta. Energię pochodzącą ze źródeł kogeneracyjnych w pierwszej kolejności nasza spółka spożytkuje do ogrzewania przyłączonych do sieci budynków. Pozostała energia elektryczna już teraz zasili oświetlenie uliczne, a w przyszłości nasze budynki samorządowe, w tym m.in. szkoły, przedszkola czy obiekty sportowe. Przeprowadzone wielomilionowe inwestycje dają korzyści naprawdę wszystkim: mieszkańcom, przedsiębiorcom, samorządowi oraz są pozytywne dla środowiska – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Nowo powstała instalacja wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji umożliwia odejście od wykorzystywania węgla w produkcji ciepła, co przynosi korzyści nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Oszczędności PECu przełożą się na stabilność cen ciepła dla mieszkańców. Szacuje się, że nowa taryfa od 1 grudnia 2023 roku będzie o około 10% niższa.


5. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie – sprawdź program!


Elektrociepłownia biomasowa

W ramach inwestycji w Ciechanowie zrealizowano projekt obejmujący uruchomienie dwóch źródeł kogeneracyjnych zasilanych gazem oraz elektrociepłowni biomasowej. Wykonawcą instalacji składającej się z kotła parowego o mocy 13 MWt  i turbiny o mocy 1,1 MWe jest firma Energika. Nowe źródła energii będą produkować łącznie ponad 14,6 MWt mocy cieplnej znamionowej i moc elektryczną na poziomie 4,1 MWe.

 – Na inwestycje w transformację systemu ciepłowniczego miasta Ciechanów przeznaczyliśmy prawie 80 mln zł w niecałe 5 lat. 43% tej kwoty to pozyskane dotacje w Unii Europejskiej (28 mln zł) czyli bezzwrotne sfinansowanie i zwiększenie wartości majątku spółki w postaci środków trwałych – mówi prezes PEC Ciechanów Małgorzata Niestępska 

Inwestycje w OZE

W planach miejskiej spółki są dalsze inwestycje w OZE, które mają długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii dla miasta. Elektrociepłownia Ciechanów zapowiada m.in budowę farmy fotowoltaicznej, która będzie mogła produkować rocznie ponad tysiąc MWh energii. Zakres inwestycji ma objąć m.in. budowę przyłącza elektroenergetycznego wraz z rozdzielnią oraz stacją transformatorową. Farma ma współpracować z pompami ciepła, które zasilą nowe osiedle mieszkaniowe.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: UM Ciechanów

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE