Rok 2022 był rekordowy dla sektora pelletu w krajach UE, gdzie konsumpcja przekroczyła po raz pierwszy pułap 24,8 mln ton. Pomimo niedawnych zawirowań na rynku eksperci Global Agricultural Information Network w opublikowanym właśnie raporcie Wood Pellets Annual zakładają, że w nadchodzącym sezonie grzewczym zapotrzebowanie na granulat w Europie jeszcze wzrośnie.
Popyt na pellet stale rośnie
Wzmożony popyt na pellet Europa zawdzięcza w dużej mierze coraz szerszemu wykorzystaniu w gospodarstwach domowych. Dane dotyczące zużycia granulatu dowodzą, że UE jest największym na świecie rynkiem pelletu drzewnego, a autorzy raportu szacują, że w tym roku zapotrzebowanie wzrośnie do 25,6 mln ton.
Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na mapie!
Rosnące, szczególnie od czasu inwazji na Ukrainę, ceny paliw kopalnych zwiększyły popyt na pellet drzewny wykorzystywany w gospodarstwach domowych. Przewiduje się, że w 2023 r. tendencja się utrzyma, a rynek detaliczny będzie głównym motorem dalszego rozwoju sektora w UE. Ponadto wpływ na prognozowane zwiększone zapotrzebowanie na granulat drzewny mogą mieć zapisy dyrektywy RED III, w której określono cele w zakresie energii odnawialnej dla ogrzewania budynków.
Polska wśród największych producentów pelletu w UE
Odnotowywany w ostatnim czasie wzmożony popyt na pellet przyczynił się do wzrostu produkcji krajowej w większości państw członkowskich UE. Autorzy raportu wskazują polski rynek, za Niemcami, Francją i Austrią, jako jeden z czterech o najsilniejszej dynamice rozwoju. Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce producentów pelletu w krajach UE. Przed nami uplasowały się: Niemcy, Łotwa, Szwecja, Francja, Estonia i Austria.
Import pelletu
Jak donosi raport Wood Pellets Annual, głównymi użytkownikami pelletu drzewnego w UE są Włochy, Niemcy, Holandia, Dania, Francja, Szwecja, Austria i Belgia. W minionym roku produkcja w krajach członkowskich nie była w stanie zabezpieczyć odpowiednich ilości paliwa, co spowodowało wzrost importu.
W związku z embargiem nałożonym na Rosję i Białoruś, głównym eksporterem pelletu były Stany Zjednoczone, a łączna ilość sprowadzonego na teren UE granulatu wyniosła rekordowe 5,89 mln ton.
Czytaj też: Konsumencie! Kupując pellet na opał, znaj swoje prawa
Pellet przemysłowy
Kraje w dużej mierze uzależnione od importu to m.in. Holandia, Dania i Belgia, które zdecydowały się wypełnić swoje zobowiązania w zakresie energii odnawialnej i wykorzystują pellet przemysłowy do wytwarzania energii elektrycznej.
Według autorów raportu potencjalnymi dużymi rynkami pelletu przemysłowego dla zagranicznych dostawców są także Niemcy i Polska, ale eksperci GAIN podkreślili, że ani u nas, ani u naszych sąsiadów nie wspiera się wykorzystania pelletu drzewnego do wytwarzania energii elektrycznej. Głównym rynkiem dla przemysłowego pelletu drzewnego w UE jest Holandia, importująca 3,1 mln ton, a zaraz po niej plasuje się Dania. Większość duńskich elektrociepłowni przeszła transformację, rezygnując z paliw kopalnych na rzecz biomasy drzewnej. Czy taka przyszłość czeka polskie ciepłownictwo? Będziemy o tym dyskutować podczas 5. Konferencji Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie.
Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: apps.fas.usda.gov
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE