Z Pawłem Kupczakiem, prezesem zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu rozmawia Beata Klimczak.
Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na paliwo biomasowe? Jakiego rodzaju jest to biomasa?
Duży nacisk kładziemy na ekologiczne paliwa do produkcji ciepła – a paliwo biomasowe jest jego doskonałym przykładem. Już w 2021 r. blisko 31% ciepła wytworzonego w głównej ciepłowni MPEC Nowy Sącz pochodziło z biomasy, natomiast w 2023 r.
Spółka dąży do redukcji paliwa węglowego poniżej 50%. W naszym kotle spalamy biomasę w postaci zrębki drzewnej. Parametry paliwa są ściśle związane z konstrukcją kotła. Obecnie posiadamy jeden kocioł biomasowy o mocy 7 MW, natomiast drugi kocioł o mocy 3 MW jest w trakcie budowy.
Jesteśmy już za półmetkiem prac i w nadchodzącym sezonie grzewczym nowa jednostka będzie wykorzystywana do produkcji ciepła. Biomasa dostarczana jest od kilku dostawców – w zależności, który wykonawca wygra przetarg. Najczęściej są to lokalni przedsiębiorcy, którzy dostarczają systematycznie biomasę do naszej Spółki.
Jakie ilości biomasy użytkowane są w skali roku w MPEC Nowy Sącz?
W skali roku jest to ok. 55 000 metrów przestrzennych zrębki. Po uruchomieniu kolejnego kotła ta wartość wzrośnie o 40%. Zużywane ilości są uzależnione od temperatur zewnętrznych występujących w trakcie sezonu grzewczego, a także od cen surowców. Opracowaliśmy wewnętrzny algorytm i w pierwszej kolejności do produkcji ciepła wykorzystujemy najtańszy surowiec.
Jak okres kryzysu na rynku biomasy, czyli problemy z dostępnością, niestabilne ceny, które dotykały także lokalnych dostawców, przełożył się na funkcjonowanie zakładu?
Kryzys na rynku spowodował znaczący wzrost cen każdego z paliw. Porównując ceny biomasy sprzed dwóch lat a teraz – wzrosły ponad trzykrotnie.
Mimo to spalanie zrębki drzewnej jest korzystne ze względu na traktowanie tego paliwa jako odnawialne źródło energii, a także ze względu na stosunkowo dużą dostępność. Powoli zauważamy tendencję spadkową w cenach.
Rozumiem, że dziś ocenia pan przejście na biomasę, jako optymalny kierunek dla zakładu?
Tak, dążymy nie tylko do zdywersyfikowania źródeł ciepła, ale również do ogrzewania mieszkańców Nowego Sącza ekologicznym paliwem. Połączenie OZE i kogeneracji to optymalny kierunek rozwoju ciepłownictwa.
To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE