W styczniu ruszyła nowa odsłona programu Czyste Powietrze, która okazała się dużo atrakcyjniejsza niż poprzednie. Przez pół roku wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków.
100 tys. wniosków
Nowa edycja programu zachęca podwyższonymi progami dochodowymi, zwiększeniem wysokości dotacji oraz możliwością złożenia kolejnego wniosku dla tych, którzy już wcześniej skorzystali ze wsparcia w ramach Czystego Powietrza. Po wprowadzeniu zmian osoby zainteresowane dokonaniem termomodernizacji domu lub wymianą źródła ciepła mogą liczyć na dotację nawet do 136 200 złotych. Od tej pory Ministerstwo Klimatu notuje duży wzrost zainteresowania.
W pierwszym półroczu 2023 roku Polacy w programie Czyste Powietrze złożyli 101 173 wnioski. Podczas gdy przez cały ubiegły rok wpłynęło ich 158 tysięcy.
Czytaj też: Prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”
Niższe rachunki
Rządowy program pozwala na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne oraz na kompleksową termomodernizację domu.
(…) Skuteczną metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest docieplenie domu, montaż paneli fotowoltaicznych i wymiana pieca na bardziej efektywny. Takie możliwości oferuje program Czyste Powietrze (…) – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Czyste Powietrze najpopularniejsze na Podkarpaciu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że w tym roku do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynie rekordowa liczba wniosków. Największe zainteresowanie programem odnotowano w województwie podkarpackim, lubelskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Na przykład na Podkarpaciu za cały ubiegły rok złożono 7861 wniosków w programie Czyste Powietrze, a w tym roku już 7181.
Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: MKiŚ
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE