15 maja odbyło się oficjalne otwarcie nowej fabryki kompostowalnych słomek. Będzie to dziewiąty zakład firmy Tex Year i pierwszy taki obiekt w Polsce.
Fabryka kompostowalnych słomek
Nowy zakład o powierzchni prawie 1728 m² ma zostać uruchomiony już w pierwszej połowie 2023 r. W obiekcie produkowane będą kompostowalne słomki wykonane z naturalnie biodegradowalnych polimerów roślinnych, które nie zawierają bisfenolu-A, ftalanów i innych plastyfikatorów.
Tex Year Group jest znanym producentem klejów i ekologicznych materiałów. Firma uzyskała certyfikaty DIN i USDA. W Polsce spółka wybudowała fabrykę w ramach tajwańskich inwestycji w Europie. Przedsiębiorstwo założyło swój oddział w Gnieźnie w celu świadczenia terminowej obsługi na rynku Starego Kontynentu.
Firma współpracuje z producentami opakowań do żywności, sprzętu AGD, montażu samochodów, obróbki drewna i materacy. Fabryka kompostowalnych słomek powstała we współpracy z Minima Technology, największym tajwańskim wytwórcą biodegradowalnych zastaw stołowych.
Czytaj również: Fabryka Michelin po ponad 50 latach przestaje ogrzewać Olsztyn
Strategia Zielonej Platformy
Europejski Zielony Ład ogłoszony przez Komisję Europejską pod koniec 2019 roku wywołał pilną potrzebę zastąpienia tradycyjnych produktów z tworzyw sztucznych.
Tex Year łączy misję społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) z globalnymi możliwościami analityczno-rozwojowymi. Razem z partnerami strategicznymi firma podjęła działania w celu wypracowania Strategii Zielonej Platformy (GPS). W ramach inicjatywy prowadzone są badania nad stworzeniem serii zrównoważonych produktów z ekologicznych materiałów.
Czytaj również: Z wysypisk na Lubelszczyźnie zniknie 30 tys. ton śmieci rocznie
Dążenie do neutralności węglowej
Tex Year zwraca szczególną uwagę na redukcję emisji CO2. Firma ustanowiła system monitorowania śladu węglowego i przeprowadza inwentaryzację gazów cieplarnianych, chcąc przyczynić się w ten sposób do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
W ostatnich latach przedsiębiorstwo z powodzeniem opracowało różnorodne ekologiczne i zrównoważone kleje topliwe, które uzyskały certyfikat DIN CERTCO. Stworzono również innowacyjne rozwiązania do recyklingu i etykietowania butelek po napojach.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Texyear
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE