Pierwszy zakład bio-LNG w Chile powstanie w regionie Ñuble. Podpisano kontrakt na budowę całej instalacji.

Reklama

Transport ciężki w Chile będzie napędzany za pomocą gazu wytwarzanego przez zakład bio-LNG. Dzięki temu uda się obniżyć roczną emisję CO2 o 19000 ton. Ponadto zredukowana o 96% zostanie ilość generowanych drobnych cząsteczek oraz o 85% zmniejszy się emisja tlenków azotu i siarki w porównaniu do paliw konwencjonalnych.

Wydajny zakład bio-LNG

Do produkcji biogazu posłużą odpady z fermy świń MaxAgro. To tam stanie biogazownia, której budową i zarządzaniem zajmie się firma HAM Chile Spa. Technologię dostarczy FNX Liquid Natural Gas. Przetwarzanie gnojowicy odbędzie się w procesie fermentacji beztlenowej. Następnie biogaz zawierający 50-60% metanu zostanie oczyszczony, aby podnieść jego jakość i zwiększyć zawartość metanu do 90%. Docelowa wydajność procesu to od 7500 do 16500 m3 biogazu każdego dnia.


Czytaj też: Powstaje największy na świecie zakład produkcji biometanu z obornika


Projekt jest już gotowy

Kontrakt na produkcję i obsługę instalacji biometanowej uzyskały dwie firmy. Pierwsza z nich to grupa HAM – hiszpański inwestor w branży LNG, druga – CycleØ – zajmuje się produkcją biometanu. Przedsiębiorstwo HAM wskazuje, że projekt udało się wcielić w życie dzięki pomocy peruwiańskiego dostawcy rozwiązań energetycznych, którym jest Lipigas. To właśnie ta firma stworzyła technologię, która posłuży do przetwarzania biogazu na biometan.

Zakład bio-LNG to nie tylko redukcja emisji

Biometan ogranicza ślad węglowy i zwiększa liczbę miejsc pracy w obszarach wiejskich. Ponadto sprzyja gospodarce o obiegu zamkniętym, bo stanowi wydajne i w 100% odnawialne źródło energii, a jednocześnie poferment przywraca zasoby i składniki odżywcze do gleby. To tworzy zrównoważoną alternatywę dla składowania lub spalania odpadów. Transformacja energetyczna jest możliwa jedynie, jeżeli biometan zyska na popularności.

 
Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: GNV magazine, ALT Fules

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE