Międzynarodowa Agencja Energii zwiększyła swoją pięcioletnią prognozę wzrostu rozwoju odnawialnych źródeł energii – podaje portal reo.pl. – Dynamiczny rozwój tego sektora to efekt silnego wsparcia polityki w kluczowych krajach i istotnych redukcji kosztów. Najnowsze dane z krajowego rynku, opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny za rok 2015, wskazują, że polskie OZE nieco wyhamowało. Rok 2017 ma być jednak bardziej dynamiczny.
Jak podaje portal reo.pl IEA (International Energy Agency) opublikowała raport mówiący o tym, że w od 2015 do 2021 roku rynek OZE będzie rozwijał się o 13 proc. szybciej niż przewidywały to jeszcze ubiegłoroczne prognozy. Tak korzystna perspektywa dla sektora wynika z silnej polityki wsparcia w krajach takich jak USA, Indie czy Chiny. Co ciekawe – wg IEA – do 2021 roku mają spaść koszty technologii – o jedną czwartą w fotowoltaice i 15 procent w lądowej energetyce wiatrowej.
Rok 2015 był dla energetyki odnawialnej na całym świecie rekordowy – instalacje OZE stanowiły ponad połowę zainstalowanych nowych mocy (153 GW, czyli o 15 proc. więcej niż w poprzednim roku).
Jak podkreśla IEA, czynnikami, które mają największy wpływ na rozwój energetyki odnawialnej są: coraz większa konkurencja, postęp technologiczny i polityka wsparcia – coraz więcej państw chce rozwijać OZE, by walczyć z zanieczyszczeniami powietrza, dywersyfikować dostawy energii, budując w ten sposób własną niezależność energetyczną.
W ciągu najbliższych pięciu lat OZE będą najszybciej rozwijającym się źródłem energii elektrycznej, a ich udział wrośnie w 2021 roku do 28 proc. – z 23 proc. w 2015 roku.
Jeśli chodzi o OZE w Polsce to jego udział w końcowym zużyciu energii w 2015 roku wyniósł 11,77 proc. – wynika z danych GUS-u. Rząd zakładał, że będzie to 11,90 proc. Średnioroczne tempo wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w latach 2004-2015 wyniosło 5 proc. Rok 2016 powszechnie uznany jest za okres kryzysowy dla polskiego OZE. Bardziej optymistyczne wizje związane są z rokiem 2017, w którym wzrosnąć może wykorzystanie energii z biogazu, oraz zużycie pelletu – w tym pochodzenia agro.
źródło: reo.pl
zdjęcie:123RF
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE