Parlamentarny Zespół ds. Prawa Elektrycznego przygotuje projekt nowego prawa elektrycznego. 3 sierpnia 2022 r. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wręczył specjalistom z dziedziny elektryki i energetyki akty powołania na ekspertów zespołu. Odbyła się też dyskusja podsumowująca roczną pracę zespołu.
Przygotowanie nowej ustawy
Celem zespołu jest przygotowanie nowej ustawy w tej materii po ponad 100 latach od wejścia w życie obowiązującego aktu prawnego.
Przewodniczący zespołu, senator Stanisław Lamczyk podkreślił, że transformacja jest konieczna, bo polskie społeczeństwo nie jest przygotowane na kryzys elektryczny. W jego ocenie obowiązująca ustawa nie przyczyni się do poprawy sytuacji i konieczne są zmiany. Przewodniczący dodał, że po trwających rok konsultacjach i za zgodą Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego, może zapowiedzieć, że zespół przy współpracy z ekspertami zaproponuje nowe prawo elektryczne.
„Przeanalizowaliśmy prawo czeskie, niemieckie i szwajcarskie, które są bardzo proste i będziemy się na nich wzorować” – powiedział senator Lamczyk.
Eksperci Zespołu ds. Prawa Elektrycznego
Ekspertami Zespołu zostali: Sławomir Cieślik, Jacek Dach, Adam Kielak, Zbigniew Krzemiński, Henryk Majchrzak, Jan Popczyk, Piotr Szymczak i Lech Żach.
Podczas posiedzenia prof. Jan Popczyk zwrócił uwagę na trzy główne kwestie, od których należy rozpocząć transformację systemu dostawy energii elektrycznej w Polsce.
„Wchodzimy dziś na wyższy szczebel potrzeb energetycznych. Paliwa kopalniane należą do 10 państw, z których tylko jedno jest demokratyczne (USA). Podstawy fundamentalne transformacji muszą łączyć się z geopolityką. Musimy zrezygnować z paliw kopalnianych i bezpieczeństwa energetycznego. To pożegnanie z wielkoskalową energetyką korporacyjną, z zasiedziałymi podmiotami” – podkreślił.
Dodał, że nadchodzą najtrudniejsze momenty kryzysu energetycznego, będą one miały miejsce w ostatnim w tym roku kwartale i w pierwszym – w przyszłym roku, w tzw. szczycie jesienno-zimowym.
„Kryzys energetyczny jest silny i musimy działać już. Jeżeli mamy koncepcje, która łączy się z geopolityką, to musimy podejmować działania kryzysowe i musimy je podejmować w taki sposób, aby respektowały, harmonizowały z celami długoterminowymi, bo inaczej będziemy tylko pogłębiali chaos” – mówił prof. Popczyk.
„Jesteśmy zobowiązani przygotować takie prawo, które pozwoli obywatelom budować i modernizować domy i mieszkania, tak aby wykorzystywały odnawialne źródła energii, co zmniejszy koszty ich utrzymania” – podsumowała senator Danuta Jazłowiecka, wiceprzewodnicząca zespołu.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: senat.gov.pl