W wielu miejscach na mocy uchwał antysmogowych obowiązuje już zakaz używania kopciuchów, co nie zmienia faktu, że one wciąż kopcą. Jak gminy radzą sobie z wymianą nieekologicznych źródeł ciepła? Każda w swoim tempie, które niekoniecznie idzie w parze z zapisami uchwał. Stołeczny Urząd Miasta przedstawił dane podsumowujące wymiany kopciuchów w Warszawie w minionym roku.
Warszawa ma czas do końca roku
Choć Warszawa ma jeszcze czas – przynajmniej w teorii – tempo wymiany bezklasowych pieców nie jest zadowalające. Mieszkańcy stolicy mają obowiązek wymienić piec albo kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów klasy 3, 4 lub 5 do końca 2022 r. Jednak zgodnie ze stanem Licznika Kopciuchów Polskiego Alarmu Smogowego w Warszawie pozostaje do wymiany przeszło ponad 14 tys. kopciuchów.
Czy jest szansa, że Warszawa zdąży do końca roku? Raczej nie w tym tempie.
Wymiana kopciuchów wg Urzędu Miasta
Urząd Miasta opublikował podsumowanie stołecznej wymiany kopciuchów. Według przedstawionych danych w 2021 roku w Warszawie przy wsparciu miasta wymieniono łącznie 1396 kotłów, z czego 1074 w zasobie prywatnym.
Przeznaczono na ten cel ponad 28 mln zł. dotacji. Sukcesem w tym przypadku można nazwać wyłącznie wzrost liczby zlikwidowanych pieców i wypłaconej kwoty w stosunku do roku 2020. W bieżącym roku były one dwukrotnie wyższe. Do szczęśliwego finału jednak jeszcze daleka droga. Ilość pozostałych do wymiany kotłów na terenie Warszawy według danych Ratusza jest mniejsza niż ta odliczana przez Licznik Kopciuchów. Włącznie z kominkami, które nie są głównym źródłem ogrzewania wynosi niecałe 13 tys. Niestety niewiele to zmienia.
Czytaj też: Od dziś nowe zasady w programie Czyste Powietrze!
Ekodoradcy i audytorzy energetyczni
Jak miasto będzie zachęcać mieszkańców do działania? Zatrudni 30 ekodardców, którzy mają pomóc przekonywać nieprzekonanych.
„W stolicy pojawią się także audytorzy energetyczni, zatrudnieni przez stołeczny ratusz. – czytamy w komunikacie UM. – We współpracy z ośrodkami pomocy społecznej mają dotrzeć do grupy mieszkańców dotkniętych ubóstwem energetycznym. Finalnie pozwoli to na przygotowanie wniosku do rządowego programu „Stop Smog”, który zakłada kompleksowe wsparcie mieszkańców: wymiana kotła połączona będzie z termomodernizacją budynku. Wsparcie w maksymalnej wysokości 53 tys. zł jest współfinansowane przez rząd i samorząd”.
Wymiana kopciuchów – zostało 338 dni
W latach 2017-2021 przy użyciu środków miejskich wymieniono w sumie 4310 kopciuchów: 2794 w zasobie prywatnym i 1516 w zasobie komunalnym. Zgodnie z uchwałą antysmogową dla Mazowsza, wszystkie pozaklasowe kotły na węgiel i drewno muszą zostać zlikwidowane do końca 2022 roku. Licznik kopciuchów alarmuje: pozostało niespełna 340 dni, Warszawo, spiesz się!
Magazyn Biomasa – najnowszy numer:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: licznikkopciuchow.pl, um.warszawa.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE