W zachodzącym procesie spalania biomasy w postaci pelletu drzewnego powstaje popiół. Użytkownicy pieców na pellet wiedzą, że powstały popiół może się znacznie różnić kolorem czy strukturą, podobnie jak mogą różnić się od siebie rodzaje spalanego pelletu. Po wyglądzie popiołu możemy ocenić jakość zakupionego paliwa. Jak zatem powinien wyglądać popiół?
Jak powinien wyglądać popiół?
Agnieszka Kędziora-Urbanowicz z Polskiej Rady Pelletu, audytor systemów ENplus/ DINplus dokonała analizy popiołu powstającego przy okazji spalania zarówno certyfikowanego i niecertyfikowanego pelletu.
-Sposób oznaczania zawartości popiołu w paliwach stałych metodą spalania wykonuje się zgodnie z opisaną procedurą w normie EN ISO 18122. Procedura polega na całkowitym spaleniu 1÷2 g odważki próbki analitycznej paliwa w piecu muflowym w temperaturze 815±15°C i wyprażeniu pozostałego popiołu. – mówi Agnieszka Kędziora-Urbanowicz. – Popiół czyli przepalone włókna drzewne powstały w wyniku spalania pelletu drzewnego powinien mieć barwę brązowo-szarą i być sypki, jak na zdjęciu poniżej.
Czytaj też: Najlepsze kotły i palniki na pellet drzewny! Który wybrać?
Pellet dobrej i złej jakości – różnice w wyglądzie popiołu
Na poniższych zdjęciach przedstawiono dwie próbki popiołu, które różnią się tym, że jedna pochodzi ze spalenia w wysokiej jakości pelletu certyfikowanego, natomiast druga to nagar, który powstał w efekcie spalania niecertyfikowanego pelletu.
-Pellet drzewny wysokiej jakości spala się do popiołu o barwie szaro-brązowej (przepalone włókna drzewne, cząstki pyłu stanowią znikomą ilość) – wyjaśnia Agnieszka Kędziora-Urbanowicz. – Złej jakości pellet drzewny może charakteryzować się zbyt wysoką zawartością azotu, siarki, chloru, metali ciężkich oraz popiołu, może zawierać piasek – stąd tworzą się ażurowe struktury narastające w palniku kotła = uszkodzenie żarnika, obniżenie skuteczności spalania, szybsza eksploatacja kotła, przyśpieszenie korozji.
Popiół z pelletu – idealny nawóz
Pellet dobrej jakości to bezpieczeczeństwo dla domowego kotła, bo użytkowanie złej jakości granulatu niesie duże ryzyko uszkodzeń palnika i całego urządzenia. Ponadto popiół powstały w wyniku spalenia pelletu dobrej jakości może zastąpić nawozy mineralne.
„Bardzo ważnym argumentem, który mógłby przemówić za wyborem tego rodzaju paliwa i zdecydowanie nie można tego powiedzieć o ekogroszkach węglowych, jest to że popioły ze spalania biomasy w postaci pelletu drzewnego są naturalnym i najstarszym nawozem mineralnym, dostarczającym niezbędne substancje pokarmowe dla roślin.” – podsumowuje Agnieszka Kędziora-Urbanowicz.
Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!