Awaria w biogazowni? Wyciek gazu lub cieczy pod wysokim ciśnieniem to jedna z najczęstszych przyczyn. Jakie są inne? Jak im zaradzić? O tym traktuje najnowszy raport BiogasWorld.
Awaria w biogazowni?
Nadciśnienie lub podciśnienie w zbiornikach, komorach fermentacyjnych lub systemie magazynowania może powodować wypadki (otwarcie zbiornika, wyciek gazu itp.).
Biogazownie przechowują duże ilości płynnego pofermentu i odpadów zwierzęcych w betonowych i stalowych zbiornikach.
Awaria tych zbiorników z powodu wybuchu, korozji, nadciśnienia lub podciśnienia spowoduje, wyciek pofermentu. Jeśli poferment nie zostanie zatrzymany w inny sposób, spłynie na pobliskie ziemie, spowoduje szkody fizyczne i środowiskowe poprzez zanieczyszczenie gruntów i dróg wodnych.
ZAPRASZAMY NA KONGRES BIOGAZU!
Innym przykładem może być niekontrolowana produkcja piany w komorach fermentacyjnych, która może powodować zakłócenia z powodu nieprawidłowego działania czujników ciśnienia i kontroli poziomu. Piana może blokować dekompresję i systemy próżniowe, a także różne problemy, m.in związane z otwieraniem warników.
Do niekontrolowanej produkcji piany mogą doprowadzić takie czynniki jak na przykład:
- przeładowanie komór fermentacyjnych,
- kombinacja niepożądanych surowców i innych.
Biogazownie to złożone systemy inżynierii procesowej. Dlatego tak ważne jest utrzymanie w nich najwyższego stopnia bezpieczeństwa.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Oprac. na podst. mat. BiogasWorld
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE