Jeśli mieszkasz w Kaliszu, a dach lub fasadę twojego domu pokrywają rośliny, nie zapłacisz podatku od nieruchomości. Prezydent miasta zapowiedział ulgę podatkową za zazielenienie nieruchomości. To sposób na walkę o lepszą jakość powietrza i jednocześnie cenna proekologiczna inicjatywa. Projekt uchwały w tej sprawie przegłosowali już radni.
Zielone dachy i ściany
– Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą! – wymienia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Ulga podatkowa
Ulga podatkowa może być dodatkową zachętą dla wszystkich zwolenników tego projektu, który pozytywnie wpłynie nie tylko na estetykę miasta, ale na jakość powietrza. Podobne inicjatywny są popularne za granicą, ale procedują je lub z powodzeniem wprowadzają także kolejne miasta w Polsce.
– Liczę, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów. Rośliny, np. winobluszcz, rosnące na dachach i elewacjach, produkują tlen podobnie jak drzewa, które nie wszędzie możemy posadzić. Wprowadzanie – na różne sposoby – zieleni do przestrzeni miejskiej jest jednym ze sposobów przystosowania miasta do zmian klimatycznych – dodaje prezydent Kalisza.
Czytaj też: Łąki na dachach wiat
Kalisz się zazielenia
Kaliski projekt zakłada, że od nowego roku mieszkańcy, którzy posadzili na dachu rośliny wieloletnie lub posiadają co najmniej jedną ścianę budynku porośniętą pnączami, zakorzenionymi w ziemi, bądź utworzyli instalację z ogrodem wertykalnym na ścianie budynku, mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości w kolejnym roku. Zwolnienie z podatku dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych, które nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej.
Zazielenianie budynków to część szerszej realizowanej w Kaliszu inicjatywy proekologicznej, w ramach której wymienia się kostkę brukową na trawniki, tworzy się skwery i sadzi drzewa, wysiewa się łąki kwietne czy wykonuje się zielone wiaty przystankowe.
Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło i zdjęcie: UM Kalisz
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE