ZE PAK przeznaczy 150 mln zł w farmę wiatrową. To kolejny, po nowopowstałej największej farmie fotowoltaicznej w Polsce, projekt Grupy zakładający inwestycję w odnawialne źródła energii.

Reklama

ZE PAK i transformacja energetyczna

„Transformacja energetyczna w Polsce oraz samego ZE PAK to nie fikcja – to fakt. Grupa Kapitałowa ZE PAK SA w pełni rozumie potrzebę transformacji energetycznej – i to nie tylko Polski, ale i Europy oraz całego świata. Systematycznie przeprowadzamy modernizację naszych elektrowni i działamy w celu zmniejszenia naszej emisyjności przy produkcji energii.” – czytamy w komunikacie ZE PAK.

OZE

Plany ZE PAK w zakresie przejścia na OZE są ambitne. Zakładają wykorzystywanie nowoczesnych technologii oraz inwestowanie w odnawialne źródła energii, elektromobilność i technologię wodorową.  Pierwszym krokiem w stronę zielonej transformacji było uruchomienie bloku biomasowego. Zasila on częściowo miasto w ciepło pochodzące z odnawialnych źródeł energii. Ostatnio zakończono budowę największej w Polsce farmy fotowoltaicznej. Połączone siły eSoleo i PAK Serwis zamontowały 155 tys. modułów o mocy 70 MW. Farma mieści się w Brudzewie, na terenach byłej kopalni węgla brunatnego Adamów.

ZE PAK i farma wiatrowa Kazimierz Biskupi

Kolejnym krokiem, jak informuje ZE PAK, jest inwestycja w farmę wiatrową w miejscowości Kazimierz Biskupi. Koszt realizacji szacuje się na blisko 150 mln zł.

PAK Polska Czysta Energia – spółka zależna ZE PAK – podpisała umowę kupna spółki celowej Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi, realizującej projekt budowy farmy wiatrowej.  Inwestycja przewiduje budowę 7 turbin wiatrowych, których łączna moc to 17,5 MW.

„Korzystne warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję farmy na blisko 60 GWh” – czytamy w komunikacie.


Zarejestruj się na Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Farma zlokalizowana będzie w miejscowości Kazimierz Biskupi, w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni Pątnów. Prawdopodobnie zostanie uruchomiona w III kwartale 2023 roku.

Jak podaje ZE PAK, w 2019 roku farma wygrała aukcję na sprzedaż dla wytwórców energii odnawialnej.  Zakontraktowano w niej łącznie 0,55 TWh energii elektrycznej w okresie 15 lat, począwszy od 2023 roku, z ceną referencyjną na poziomie 214,47 zł/MWh (indeksowaną zgodnie z zasadami aukcji OZE).

Rozwój energetyki wiatrowej

ZE PAK zapewnia, że inwestycja w Kazimierzu Biskupim jest pierwszym krokiem w zakresie rozwoju energetyki wiatrowej. Rozwój tego sektora planuje w przyszłości.

„Spółka zamierza realizować projekty z zakresu energetyki wiatrowej na bazie własnego zasobu terenów pogórniczych ale nie wyklucza również kolejnych transakcji nabycia zewnętrznych projektów”  czytamy w podsumowaniu.

 

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE