Powstały niedawno antysmogowy mural autorstwa Marty Frej to kolejna artystyczna inicjatywa w walce o lepszą jakość powietrza. Na czym polega fenomen antysmogowych murali?

„Twoje auto, mój oddech. Zostaw samochód w domu”

Najnowszy mural antysmogowy  powstał w Warszawie, nieopodal szpitala dziecięcego. Lokalizacja wydaje się nieprzypadkowa. Ścianę budynku przy ulicy ul. Oboźnej 11 zdobi wizerunek małego chłopca, którego płuca to parkingi i miejskie ulice wypełnione ściśniętymi obok siebie samochodami. Hasło muralu jest dość jednoznaczne i brzmi: „Twoje auto, mój oddech. Zostaw samochód w domu”.

Reklama

mural antysmogowy

Wystarczy raz w tygodniu

Mural wskazuje na ogromny problem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach. Przyczyn jest oczywiście wiele, ale wśród nich na czele rankingu plasują się stare urządzenia grzewcze i wzmożony ruch samochodowy generujący szkodliwe dla zdrowia tlenki azotu.


Czytaj też: Europejska Agencja Środowiska stworzyła przeglądarkę jakości powietrza


„Smog komunikacyjny mierzy tylko stacja w al. Niepodległości, która niemal codziennie pokazuje przekroczenia średniej rocznej normy dwutlenku azotu (NO2). (…) Wyjątek mieliśmy podczas lockdownu w zeszłym roku, gdy kierowcy zostali w domach, a średnia spadła lekko poniżej 40 mikrogr/m3.” – informuje na swoim profilu organizacja Warszawa bez smogu.

Rozwiązaniem mógłby być, jak sugeruje Warszawa bez smogu, jeden dzień bez samochodu. Wystarczyłoby raz w tygodniu wybrać tramwaj, autobus lub rower by polepszyć jakość powietrza w stolicy.

Zakamuflowane murale antysmogowe

Mural Marty Frej wywołał dyskusję, więc spełnił choć w części swoje zadanie. Jednak w Polsce mamy wiele przykładów murali antysmogowych, które na pierwszy rzut oka wcale nie budzą skojarzeń z problemem jakości powietrza.

Krakowski lajkonik, bohaterka książki dla dzieci czy patron szkoły nie mają bezpośredniego związku ze zanieczyszczeniem powietrza. Chyba, że ich wizerunki namalowano farbami fotokatalitycznymi, które dosłownie pochłaniają smog.

Farby fotokatalityczne mają w składzie dwutlenek tytanu. Absorbuje on zanieczyszczenia z powietrza i przekształca je w bezpieczne dla zdrowia azotany i węglany. Dzięki użyciu tych farb murale oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji.  Dlatego też Zabrze, Bielsko-Biała, Kielce, Poznań, Warszawa, Wrocław i wiele innych miast ma swoje antysmogowe murale i docenia zarówno ich wartość artystyczną jak i wpływ na jakość powietrza.

 

Rynek biogazu i biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcia: Gazeta Krakowska, Enea, Warszawa bez smogu, Polska Press

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE