Mieszkańcy Pszczyny tylko jeszcze w poniedziałek 17. sierpnia br. mogą wysłać do burmistrza swoją opinię na temat Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Pszczyna w latach 2017-2022. W raporcie WHO dot. 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem Pszczyna zajęła 2. miejsce.
Burmistrz Pszczyny 10 sierpnia br. zarządził konsultacje społeczne w sprawie realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Pszczyna w latach 2017-2022. Mieszkańcy i organizacje społeczne miały więc tydzień na przesłanie swoich opinii.
Jak czytamy w Programie:
Zaopatrzenie w ciepło mieszkań w budynkach wielorodzinnych odbywa się za pośrednictwem lokalnych kotłowni gazowych lub węglowych (zbiorowe c.o.) lub ogrzewania etażowego (piece węglowe lub kotły gazowe zainstalowane bezpośrednio w mieszkaniach). Charakterystyka ogrzewania budynków wielorodzinnych w podziale na rodzaj podmiotu zarządzającego budynkiem:
1.Budynki zarządzane przez Pszczyńską Spółdzielnię Mieszkaniową (PSM) na terenie Śródmieścia (ul. Kopernika) oraz na ul. Szymanowskiego (Kępa) wyposażone są we własne kotłownie gazowe, natomiast budynki na terenie osiedli: Piastów, Siedlice zasilane są z lokalnych kotłowni gazowych obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. w Pszczynie.
2. Budynki zarządzane przez Pszczyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. charakteryzują się bardzo zróżnicowanym systemem grzewczym. Wśród budynków będących własnością PTBS cztery (ul. Korfantego 45-47,Korfantego 49-51, Korfantego 53-55, Wodzisławska 9A, 9B) zasilane są z lokalnych kotłowni gazowych, natomiast w trzech (Bednorza 10-12, Bednorza 14-16, Bednorza 18-20) zapotrzebowanie na ciepło pokrywane jest za pomocą ogrzewania etażowego -piece gazowe montowane bezpośrednio w mieszkaniach.
3. Budynki wspólnot mieszkaniowych, zarządzanych przez PTBS Sp. z o.o. charakteryzują się zróżnicowanym systemem grzewczym. Wśród budynków wspólnot zarządzanych przez PTBS trzy posiadają indywidualne kotłownie zasilane gazem ziemnym (Męczenników Ośw. 7-9, Szymanowskiego 20-24, Zamenhofa 6-10), 3 budynki podłączone są do systemu ciepłowniczego PIK Sp. z o.o. (Cieszyńska 26, Cieszyńska 30, Sznelowiec 20-22,), natomiast w przypadku pozostałych budynków (41 budynków) zapotrzebowanie na ciepło pokrywane jest za pomocą ogrzewania etażowego -piece gazowe, węglowe, kominki montowane bezpośrednio w mieszkaniach.
4. Budynki będące w zarządzie AZK zlokalizowane zarówno na terenie miasta Pszczyna (Stare Miasto, ul. Korfantego, Wodzisławska, Żorska, Sznelowiec, Bielska, Bogedaina, Francuska, Kopernika, Łowiecka, Narcyzów, Wojska Polskiego, Dworcowa, Skłodowskiej, Kościuszki, Poniatowskiego), Os. Stara Wieś jak również na obszarach sołectw: Brzeźce, Ćwiklice, Jankowice, Łąka, Piasek, Poręba, Rudołtowice, Studzionka, Wisła Mała, Wisła Wielka ogrzewane są z własnych kotłowni gazowych lub węglowych. Niektóre budynki posiadają ogrzewanie etażowe (piece kaflowe, elektryczne).
5. Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów skupia właścicieli domów wielorodzinnych zlokalizowanych w granicach Starego Miasta, ul. Dworcowej, Poniatowskiego, Batorego, Sokoła i ul. Cegielnianej. Mieszkania w wymienionych budynkach wyposażone są w ogrzewanie gazowe etażowe, elektryczne lub z własnych kotłowni węglowych. Pozostałe mieszkania w budynkach wielorodzinnych należą do Wspólnot Mieszkaniowych i osób prywatnych. Ogrzewanie tych mieszkań odbywa się zarówno z własnych kotłowni węglowych bądź gazowych, jak również wyposażone są one w ogrzewanie etażowe. System ciepłowniczy zarządzany przez Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. składa się z 8 lokalnych kotłowni o łącznej mocy zainstalowanej 32,035 MW, w tym: 6 kotłowni gazowych nisko parametrowych (K2, K3, K4, K5, Piastowska, Zdrojowa), 1 kotłownia gazowo-olejowa nisko parametrowa (K6), 1 kotłownia gazowo-olejowa wysoko parametrowa (K1) wraz z zabudowaną wymiennikownią ciepła, przetwarzającą czynnik grzewczy o parametrach 130/80 na parametry 80/60 i o wydajności 3,15 MW.
Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącego jakości powietrza wynika, iż Pszczyna znalazła się w czołówce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Według WHO gorsze powietrze jest tylko w Żywcu. Media alarmują, iż Pszczyna ma najgorszą jakość powietrza w całym województwie śląskim i jedną z najgorszych w kraju i w Europie. Opublikowano listę pięćdziesięciu europejskich miast, z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, Pszczyna w tym niechlubnym rankingu zajęła bardzo wysoką, drugą pozycję.
W związku z tym opracowano dwa warianty realizacji Programu wraz z harmonogramem rzeczowo-finansowym. Pierwszy wariant obejmuje harmonogram rzeczowo-finansowy realizacji PONE opracowany na podstawie deklaracji mieszkańców. Wymiana 1400 kotłów i termomodernizacja 511 budynków. Obliczone potencjalne nakłady finansowe w przypadku realizacji działań naprawczych w latach 2017 2022 oparciu o ten wariant wyniosą łącznie 33,1 mln zł. Wariant II stanowi harmonogram rzeczowo-finansowy realizacji PONE w oparciu o wymagany efekt ekologiczny. Wymiana 1400 kotłów i termomodernizacja 1356 budynków. Realizacja tego wariantu w latach 2017 –2022 wyniesie łącznie 57,6 mln zł.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:
Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!