Ogrzewanie zabytków, w tym obiektów sakralnych, to wyjątkowe wyzwanie. Wszelkie niekorzystne czynniki dla zapewnienia stałego komfortu cieplnego z jednoczesnym poszanowaniem energii, dotykają właśnie takich nieruchomości. Jest jednak możliwość skutecznego ogrzania tych budowli. Wykorzystując OZE, np. pellet drzewny przy współpracy z pompami ciepła.

Obiekty, które poddano analizie, zazwyczaj zostały wybudowane dawno. O izolacji termicznej przegród budowlanych zgodnych z obecnymi trendami nie mogło być mowy. Do tego brak właściwej izolacji stolarki okiennej i wysokość pomieszczeń powodują permanentne odczucie chłodu. Latem jest to korzystne zjawisko. Lecz zimą jest to szkopuł nie tylko z punktu widzenia odwiedzających obiekt. Ale i szkody dla przedmiotów czy działania urządzeń elektrycznych.

Reklama

Ogrzewanie zabytków i sztuki

Nie bez znaczenia jest fakt, że na wyposażeniu jest wiele dzieł sztuki. A także instrumenty muzyczne, które bez odpowiednich warunków ulegają szybkiemu zniszczeniu.

Rozwiązaniem mogłoby być utrzymywanie stałej temperatury komfortowej, ale z uwagi na sposób użytkowania budynków nie jest to uzasadnione ekonomicznie. Takie budowle specjalnego przeznaczenia, można porównać do innych obiektów kubaturowych używanych jedynie w określonych dniach i porach, które nie posiadają właściwej izolacji termicznej. Utrzymywanie temperatury komfortowej pozwala skumulować ciepło w murach, posadzce, przedmiotach wyposażenia wnętrza, co jest szczególnie ważne, gdy ludzie przebywają tam dłuższy czas. Zatem sposób użytkowania obiektu oraz wartość jego wyposażenia powinna stanowić, jaki system ogrzewania zostanie zaprojektowany dla danego budynku. Towarzyszy temu analiza możliwości akumulacji ciepła i ewentualna sposobność poprawy izolacji.


O czym jeszcze piszemy w magazynie Zielona Gmina? Kliknij i sprawdź!


Wielu właścicieli bądź zarządców takich nieruchomości stoi przed wyzwaniem i koniecznymi inwestycjami, gdyż infrastruktura z czasem była rozbudowywana i wymaga konserwacji. Obiekty sąsiadujące z głównym budynkiem sakralnym czy zabytkowym potrzebują stałego systemu ogrzewania i nowoczesnej izolacji, co wiąże się z remontami, termomodernizacją, bądź całkiem nowym projektem instalacji źródła ciepła. Takie inwestycje, choć niezbędne, są kosztowne i warto pozyskać środki finansowe na ich wsparcie. Jest to idealny moment, aby zaplanować ekologiczne ogrzewanie historycznego obiektu.

Jakie są możliwości ogrzania obiektu kubaturowego?

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Tomasz Nowak
Zdjęcie: resenergy.pl
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE