Pellet vs ekogroszek? To jest możliwe. Najwyższy czas, by producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy pelletu zjednoczyli siły z producentami kotłów na to biopaliwo i zaczęli wspólną, dużą akcję promocyjną. Dlaczego? Dlatego, że już wkrótce na rynku paliw zacznie się ostra walka o klienta indywidualnego.
Kampanię medialną rozpoczyna Polska Grupa Górnicza. Jest ona związana nie tylko ze sprzedażą ekogroszku, bo promować ma także nowoczesne metody spalania węgla.
Jakie są fakty?
POLSKA
Przypomnijmy, że do 2020 r. Polska zobowiązała się do osiągnięcia 15 proc. udziału OZE w krajowym miksie energetycznym. Poza tym w całym kraju trwa walka o czyste powietrze. Jako główne źródło smogu wskazywane są gospodarstwa domowe i ich przestarzałe, nieekologiczne systemy grzewcze. Samorządy województw, miast i gmin podejmują rygorystyczne uchwały zakazujące spalania paliw stałych (Kraków i in.), w tym także drewna i pelletu. Prowadzą intensywne kontrole urządzeń. Poprzez różnego rodzaju dotacje wspierają wymiany starych kotłów na kotły 5. klasy i ekodesign.
ZAGRANICA
Wiele krajów UE ma zdecydowanie dłuższą tradycję wykorzystania pelletu w gospodarstwach domowych. Wiąże się to także z lżejszym klimatem, ale nie tylko. Jest to również część skutecznie realizowanej polityki antywęglowej. Raporty Europejskiej Rady Pelletu (EPC) w ostatnich latach wskazują wyraźny wzrost zarówno produkcji, a przede wszystkim zużycia pelletu. W 2017 roku Europa jako cały region odnotowała 8 proc. wzrost produkcji, osiągając 18,4 mln ton produkcji pelletu drzewnego. Co więcej, na europejskie rynki wpłynął pellet z Bałkanów (ok. 1 mln ton) i z Rosji.
Wszystko, co musisz wiedzieć o pellecie. Kliknij i czytaj więcej!
Popyt na pellet wzrasta w Europie szybciej niż jego podaż.W ostatnich kilku latach w Polsce zadziałały te same mechanizmy.
-W 2016 i 2017 roku branża w Polsce zmieniła się radykalnie. W związku z rosnącym popytem, głównie na eksport do Włoch i Austrii, niektóre zakłady granulacji miały problemy z pozyskaniem wystarczającego wolumenu surowców do produkcji. Ceny surowców gwałtownie wzrosły. Na sezon 2017/2018 dodatkowo miał wpływ lokalny popyt na rynku krajowym, który wciąż gwałtownie rośnie, między innymi dzięki dotacjom do instalacji nowoczesnych kotłów klasy 5. w ramach programów wsparcia, np. „Czyste Powietrze”. Śmiało można stwierdzić, że z roku na rok odnotowuje się wzrost produkcji pelletu drzewnego w Polsce – pisała na łamach „Magazynu Biomasa” Agnieszka Kędziora-Urbanowicz z Polskiej Rady Pelletu.
Ograniczeniem w rozwoju rynku pelletu częściowo stały się tzw. uchwały antysmogowe, które zakazują wykorzystania paliw stałych. Nie bez wpływu na rynek pozostają czarny PR i skutki nieuczciwych praktyk niektórych producentów.
Wkrótce producentom pelletu i kotłów na to paliwo przyjdzie zmierzyć się z ekogroszkiem. Polska Grupa Górnicza zapowiedziała zwiększenie produkcji, a co za tym idzie – także kampanię promującą ten produkt. Niestety, w odbiorze społecznym ekogroszek jest bardziej ekologiczny, niż pellet czy brykiet drzewny.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE