Grupa Kapitałowa PGE i Polskie Koleje Państwowe podpisały list intencyjny o współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych. Farmy fotowoltaiczne mają stanąć na terenach PKP, które są jednymi z największych w kraju właścicieli nieruchomości. Koleje zainteresowane są zakupem energii z instalacji PV.

PKP dysponuje ok. 100 tys. nieruchomości. Część z nich doskonale nadaje się na inwestycje w postaci instalacji fotowoltaicznych. Pierwsze takie grunty, położone w województwach śląskim, łódzkim i podkarpackim, korzystne z punktu widzenia energetyki solarnej, zostały już wstępnie wyselekcjonowane przez PGE. Co warte podkreślenia, PKP zadeklarowały też zainteresowanie zakupem energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje PV.

Reklama

W najbliższych miesiącach wspólny zespół projektowy dokona pełnego przeglądu gruntów i wytypuje kolejne pod inwestycje. Prawdopodobnie umowa dotycząca realizacji pierwszego projektu podpisana w pierwszym kwartale 2020 roku. (…)


Sprawdź też: Tylko 8 proc. VAT na instalacje odnawialnych źródeł energii


Przedsięwzięcie realizowane z PKP wpisuje się w Program PV Grupy PGE. Jego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej.

PKP nie jest jedyną spółką, z którą współpracuje PGE. Podobne dokumenty PGE Energia Odnawialna podpisała m.in. z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”. Warto wspomnieć, że inwestycja o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh powstanie na 10 ha działce  w świętokrzyskim Osieku. Elektrownia składająca się z ok. 16 tys. paneli fotowoltaicznych ma rozpocząć działalność w połowie 2022 r.

Grupa PGE jest liderem segmentu odnawialnych źródeł energii w Polsce. Mamy największy udział w hydroenergetyce i energetyce wiatrowej. Zainicjowana dzisiaj współpraca z PKP jest kolejnym krokiem, by zbudować podobną pozycję również w branży fotowoltaicznej. Dzięki takim inwestycjom zwiększamy udział bezemisyjnych źródeł energii w naszym kraju i przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Podpisany list intencyjny pokazuje, że staramy się wykorzystać olbrzymi potencjał naszych nieruchomości na różne możliwe sposoby. Elektrownie fotowoltaiczne to kolejne po Innowacyjnych Dworcach Systemowych i stacjach ładowania samochodów elektrycznych przedsięwzięcie, którego głównym założeniem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii. Działania ukierunkowanena ochronę środowiska naturalnego są istotnym punktem w strategii Polskich Kolei Państwowych – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP.

Przewidujemy udział projektów fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym lub w ramach umowy corporate Power Purchase Agreements (PPA). Umożliwi to Polskim Kolejom Państwowym dokonywanie zakupów zielonej energii bezpośrednio z realizowanych inwestycji – dodaje Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Źródło: PGE
Zdjęcie: PGE
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE