W ośrodku „Olandia” w Prusimiu rozmawiano o biogazowniach, farmach fotowoltaicznych i przyszłości branży OZE. Wśród prelegentów byli profesor Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Bogdan Pilch, wice prezes zarządu HCP.
Do ośrodka „Olandia , malowniczo położonego na skraju Puszczy Noteckiej,przybyło w czwartek blisko sto osób zajmujących się odnawialnymi źródłami energii. Wśród nich byli rolnicy – producenci biogazu, wytwórcy biogazowni i urządzeń fotowoltaicznych, plantatorzy oraz naukowcy. Nie zabrakło przedstawicieli Parlamentu i urzędów, które oferują wsparcie finansowe zainteresowanym proekologicznymi inwestycjami.
Zielona strategia Cegielskiego
– Wkraczamy w 171- szy rok istnienia z nadzieją na dynamiczny rozwój – mówi Bogdan Pilch, prezes HCP Poznań. A powodem do optymizmu jest między innymi podpisana w czasie Międzynarodowych Targów Technologii, Innowacji i Automatyki w Przemyśle Hanower Messe 2017 umowa z lubelską firmą Ursus na dostawę elektrycznego napędu do samochodów dostawczych. Poznańska firma prezentowała się na stoisku narodowym. – W ciągu 6 miesięcy powstanie prototyp samochodu, a za 18 miesięcy ma się zacząć ich produkcja aut dostawczych. Napęd oparty zostanie na opracowanym przez naszych specjalistów pięciofazowym silniku elektrycznym – dodaje prezes Pilch.
Ale motoryzacja to nie jedyny powód do optymizmu. HCP znany przed laty producent silników okrętowych będzie specjalizował się w produkcji biogazowni. Będą to zupełnie nowe konstrukcje oparte o technologię polskiej firmy Dynamic Biogas. Pierwsze tego typu biogazownie już powstają. Poznańska firma będzie też serwisowała turbiny wiatrowe i wielkogabarytowe dmuchawy. – Cegielski od początków istnienia był firmą innowacyjną. I tak ma być i teraz. Znaczącym elementem produkcji ma być zielona energia. Mamy w Poznaniu ogromny teren, doskonałych pracowników, świetny park maszynowy. Chcemy robić to, co jest perspektywiczne – tłumaczy prezes Bogdan Pilch.
W czasie konferencji w „Olandii” można było dowiedzieć się, z jakich możliwości poza aukcją OZE może skorzystać producent biometanu. Przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawiali natomiast możliwości pozyskania środków na inwestycje proekologiczne. Mowa była o tym, skąd wziąć pieniądze na zainstalowanie fotowoltaiki lub wymianę starego pieca węglowego na nowoczesny pochłaniający na przykład pellet.
Azjatycki smok na smog
Mało znany dotąd w Polsce gatunek rośliny paulownia shantong prezentowali w ośrodku „Olandia” przedstawiciele firmy PGIEE. Roślina pochodzi z Azji. Jak zapewniają przedstawiciele PGIEE ma ona jeden z największych przyrostów wśród gatunków drzew. W ciągu ośmiu lat potrafi osiągnąć nawet 16 metrów. A ponieważ jest odporna na mróz nadaje się do sadzenia w naszych warunkach klimatycznych. Największą jednak zaletą tego gatunku jest zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla w ilościach znacznie większych niż tradycyjne gatunki. Plantacja shan tong o powierzchni hektara potrafi zasymilować 111 ton dwutlenku węgla.
Na zdjęciu: Konferencje to znakomita okazja do wymiany poglądów. Na zdjęciu prezes PGIEE Grzegorz Umiński opowiada o tym jak i kiedy sadzić paulownię shantong wice prezesowi Biomass Media Group Maciejowi Kosińskiemu (z prawej) i dr inż. Andrzejowi Lewickiemu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Zdjęcie: Robert Domżał
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE