4 mld m3 biogazu wykorzystywanego w sieci gazowej i transporcie w ciągu najbliższych 10 lat – ocenił możliwości produkcji biogazu Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. To mniej więcej tyle, ile wynosi dziś krajowe wydobycie gazu ziemnego i 1/5 zapotrzebowania Polski na gaz.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wziął udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym, podczas którego mówił o transformacji polityki PGNiG. Krajowy gigant gazowy będzie inwestował w biometan.

Reklama

– Mówimy, że nie tylko będziemy korzystać z tego gazu ziemnego, który wydobywamy, ale będziemy chcieli korzystać w naszych sieciach w transporcie z gazu produkowanego z biomasy, czyli tak naprawdę z biometanu – mówił Jerzy Kwieciński.

Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego gaz będzie w bliskiej perspektywie paliwem przejściowym między węglem a OZE. Prezes PGNiG zwrócił uwagę na rosnącą rolę biogazu pochodzącego z biomasy. Podkreślił przy tym, że koncernowi będzie zależało na wykorzystaniu biogazu w sieci gazowej i w branży transportowej.


KIEDY BIOMETAN ZASTĄPI GAZ ZIEMNY?


– W ciągu 10 lat będziemy chcieli wyprodukować ok. 4 mld m sześc. biogazu – to jest mniej więcej tyle, ile obecnie wydobywamy gazu w Polsce; na dzisiaj to stanowi jedną piątą naszego zapotrzebowania” – zapowiedział prezes PGNiG.

Przypomnijmy: pod koniec lipca firma H.Cegielski – Poznań S.A., Orlen Południe, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu podpisały list intencyjny. Zakłada rozwijanie zielonej energii pochodzącej z biogazu rolniczego. Efektem porozumienia będzie zacieśnienie współpracy między spółkami Skarbu Państwa w zakresie wykorzystania potencjału rolnictwa do produkcji energii z biogazu.


BIOGAZOWNIE NA RZECZ ROZWOJU ROLNICTWA


Źródło: wnp.pl

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE