Najbardziej aktualne problemy branży energetycznej poruszono podczas jubileuszowej 25. edycji Konferencji GAZTERM, która zakończyła się 18 maja. „Magazyn Biomasa” objął wydarzenie patronatem medialnym i uczestniczył w konferencji.
Gazterm – najbardziej aktualne problemy branży energetycznej
Podczas jednej z największych w Polsce konferencji energetycznych próbowano zmierzyć się z najbardziej aktualnymi problemami branży energetycznej i dyskutować nad tym, jak sprostać nowym wyzwaniom wynikającym ze zglobalizowanego rynku gazu.
Gościem konferencji był między innymi wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, który podczas wystąpienia inaugurującego, podkreślił, że z uwagi na wojnę za naszą wschodnią granicą, krajowy, ale także europejski sektor energetyczny znajduje się obecnie w przełomowym momencie.
Transformacja energetycznej Polski – duże wyzwanie
Wiceminister klimatu i środowiska wziął także udział w panelu „Szczyt gazowy na rzecz bezpieczeństwa i sprawiedliwej transformacji w Europie”, podczas którego zwrócił uwagę, że przed Polską stoi duże wyzwanie związane z transformacją energetyczną kraju.
Piotr Dziadzio wyjaśnił także, że ważny w transformacji energetycznej będzie udziału odnawialnych źródeł energii.
– Polska stawia na energetykę odnawialną. W przyszłości ważną rolę będzie także odgrywała geotermia. Daje ona czystą, bezemisyjną energię, co ma szczególne znaczenie w transformacji energetycznej polskiej gospodarki – mówił wiceminister.
Zarejestruj się na V Narodowy Kongres Biometanu
OZE w polityce energetycznej Polski
Drugiego dnia konferencji w trakcie panelu pod hasłem „Czy droga do niezależności energetycznej Polski wiedzie przez sieć dystrybucji paliw gazowych?” Piotr Dziadzio przyznał także, że na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zasadna jest rewizja podejścia do transformacji energetycznej.
– Aktualizacja Polityki energetycznej Polski do 2040 r. polega na dodaniu kolejnego komponentu, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne. Chcemy, aby ciepłownie przechodziły nie tylko z węgla na gaz, ale także żeby wykorzystywały odnawialne źródła energii – wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska.
Rynek biogazu i biometanu:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
zdjęcia: redakcja