Znicz olimpijski na pellet drzewny? Tak! Komitet Organizacyjny Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Lozannie 2020 właśnie to ogłosił! To pierwszy przypadek w historii igrzysk, kiedy postawiono na tego typu ekologiczne paliwo.

Ceremonia tradycyjnie rozpocznie się w Atenach, skąd już 17 września płomień olimpijski wyruszy w podróż do Lozanny. Zapalenie znicza olimpijskiego, a właściwie kotła odbędzie się 9 stycznia 2020 r. podczas ceremonii otwarcia 3. Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży.

Reklama

Wszystko, co musisz wiedzieć o pellecie. Kliknij i sprawdź!


Po raz pierwszy w historii igrzysk i w odpowiedzi na zaangażowanie Lozanny 2020 w zrównoważony rozwój, znicz olimpijski będzie napędzany granulatem drzewnym. Będzie on także symbolem wyjątkowego partnerstwa między kilkoma organizacjami w regionie, które wspólnie budują kocioł – od projektu po jego ukończenie.

Dlatego znicz będzie symbolem partnerstwa między Lozanną 2020 i Ecole cantonale d’art de Lausanne (ECAL), a także Lignum Vaud, L’Ecole de la Construction i C-For!

Lignum Vaud, Regionalna Wspólnota Działania Lignum Swiss Wood Economy, która skupia wszystkich regionalnych interesariuszy z sektora drzewnego, kierowała projektowaniem i produkcją palnika, który jest centralnym elementem kotła. Zespół inżynierów, inżynierów mechaników i mechaników wspólnie opracował nową technologię. Dzięki niej płomień będzie w pełni autonomiczny dla 24-godzinnych cykli, co było jedyną wytyczną ustanowioną przez Komitet Organizacyjny Lozanny 2020.

Palnik nie będzie wymagał zewnętrznego źródła zasilania. Będą go dopełniać granulatem tylko raz dziennie. I właśnie tam leży jego największa specyfika: jedynym paliwem ma być szwajcarski pellet drzewny. Dzięki temu będzie można promować lokalną wiedzę i know-how branży.

Znicz olimpijski na pellet drzewny

Projekt znicza olimpijskiego powierzono klasie studentów ECAL Industrial Design Bachelor. Konsultowali go z uczniami z Ecole de la Construction i C-For! (grupa odpowiedzialna za produkcję), ale także z Lignum Vaud. Spośród kilku propozycji tylko jeden projekt został wybrany przez specjalne jury. Projekty, które nie zostały wybrane, będą wyświetlane w Muzeum Olimpijskim od października 2019 r. do końca igrzysk.

Produkcja kotła zakończyć się ma wczesną jesienią. Dlatego na razie wszystko, co związane z technologią i wyglądem znicza pozostanie tajemnicą.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Źródło: lausanne2020.sport
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE