Zielone gminy – dobre przykłady wykorzystania pelletu

zielone gminy

Na co mogą liczyć mieszkańcy chcący zastąpić starego „kopciucha” ekologicznym piecem na pellet? Wiele zależy od miejsca, w którym żyją. W większości gmin otrzymają DOFINANSOWANIE w różnej wysokości, część przygotowuje się do uruchomienia programów w tym roku. Są jednak i gminy, w których kocioł na pellet można dostać… za darmo.

Każdy wyeliminowany „kopciuch” to sukces. Szczególnie gdy dotyczy to rodzin o najniższych dochodach, których nie stać na węgiel i często, z braku środków, palą w piecach materiałami absolutnie do tego nie przeznaczonymi. Jak się z tym problemem uporać?

Pellet także dla ubogich

Przykład daje gmina Brwinów (woj. mazowieckie), w której została przeprowadzona specjalna akcja, skierowana do najuboższych mieszkańców.

W sierpniu 2016 r. tutejsi radni przyjęli gminny program osłonowy, mający na celu zmniejszenie wydatków mieszkańców na ogrzewanie. Jako darczyńcy mogli się do niego przyłączyć przedsiębiorcy oferujący palniki na pellet wraz z montażem. Z tej propozycji skorzystała firma Orte Polska, zajmująca się dystrybucją i sprzedażą pelletu drzewnego, brykietu i drewna kominkowego oraz nowoczesnych urządzeń grzewczych na pellet. Zaoferowała 10 palników na pellet wraz z zasobnikiem oraz usługą montażu i rozruchu pieca.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Rodziny, do których trafiły palniki, zostały wytypowane przez Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Brwinowie. Udało się wyłonić sześć chętnych osób, którym w 2017 r. nieodpłatnie zamontowano takie urządzenia.

– Według naszej wiedzy, tylko jedna z osób, która skorzystała z oferty, jest niezadowolona z wysokich kosztów pelletu – mówi Angelika Wołowczyk z działu promocji UG Brwinów. I dodaje: – Gmina Brwinów zawsze chętnie angażuje się w działania proekologiczne. Od kilku lat prowadzimy program wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania, w tym także pelletem.

Warto z takiego programu skorzystać zwłaszcza w tym roku, bowiem Brwinów przeznacza na dotacje tego celu kwotę 250 tys. zł. To o 50 tysięcy więcej niż w 2020 r. Dofinansowanie w wysokości 75% kosztów (nie więcej jednak niż 5 tys. zł.) mogą otrzymać mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy.

Do tej pory z dotacji skorzystały 84 gospodarstwa, a liczba mieszkańców gminy Brwinów, którzy wymienili piece na bardziej ekologiczne, z roku na rok rośnie.

Ekologiczne ciepło w szkołach

Także władze gminy Łącko (woj. małopolskie) przywiązują dużą wagę do stanu środowiska naturalnego. Starają się wykorzystywać dostępne programy i środki do podejmowania działań na rzecz jego ochrony.

Cały artykuł przeczytasz w naszym raporcie pelletowym. Pobierz go za darmo poniżej:

Raport Pellet drzewny w Polsce

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Wyrażam zgodę na wykorzystanie powyższych danych osobowych przez Biomass Media Group Sp. z o.o. w celu zrealizowania zamówienia oraz dla celów marketingowo-reklamowych związanych z ofertami wydawnictwa. Dane będą chronione zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 133 poz. 883 z 1997). Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje Państwu prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych.

Tekst: Kamilla Placko-Wozińska
Zdjęcie: KOSTRZEWA

This post is also available in: polski