Rok temu hiszpański gigant energii odnawialnej -Iberdrola przeprowadził pilotaż nietypowego rozwiązania. Na jednej ze stacji paryskiego metra kołowrotki na bramkach zostały zastąpione przez turbiny wiatrowe. Jakie efekty przyniósł dwudniowy eksperyment i co by się działo, gdyby został wdrożony na stałe?

Zielona energia z paryskiego metra

W ramach akcji: „Przejdź na zieloną stronę” na stacji Miromesnil w Paryżu Iberdrola zainstalowała 6 turbin wiatrowych w miejscu kołowrotków na bramkach przy wejściu do metra. Prototypy zostały zaprojektowane przy udziale studentów ze szkoły inżynierskiej Lille Junia HEI.

Reklama

Głównym wyzwaniem technicznym było wytworzenie energii przy ciągłym i bardzo krótkim ruchu – wyjaśniła firma energetyczna.

Eksperyment trwał dwa dni i miał wpłynąć na wzrost świadomości społecznej w zakresie odnawialnych źródeł energii i wyzwań związanych z transformacją energetyczną.

zielona energia z metra - Iberdrola

Czytaj też: 76 turbin wiatrowych dla Baltic Power


Iberdrola i JUNIA

Przeprowadzenie eksperymentu udało się dzięki współpracy światowego lidera w dziedzinie energii wiatrowej ze szkołą inżynierską JUNIA. Zadaniem studentów było przekształcenie zastanych kołowrotków w źródło zielonej energii i odtworzenie dokładnego kształtu turbin wiatrowych za pomocą druku 3D. Prototypy zostały wyprodukowane przy użyciu biodegradowalnego materiału wykonanego ze skrobi kukurydzianej.

Eksperyment polegał na tym, że każde przejście pasażera przez bramki generowało zieloną energię, która zasilała dwa zlokalizowane nieopodal ekrany, wyświetlające komunikaty dotyczące korzyści, jakie daje rezygnacja z paliw kopalnych.

Zielona energia jest wokół nas

W ciągu dwóch dni przez nietypowe bramki przeszło 27 000 pasażerów, co wygenerowało 2160 watów energii. Jednak gdyby urządzenia były zainstalowane w paryskim metrze na stałe, ponad półtora miliarda pasażerów, korzystających w ciągu roku z tego środka transportu, tylko przechodząc przez bramki mogłoby wyprodukować 150 MWh energii. To ilość, która wystarczyłaby to do ogrzania 56 domów przez rok. System mógłby generować także energię do zasilenia całej linii i zaoszczędzić ponad 30 000 ton CO2 rocznie.

 „W tym projekcie ważne jest pokazanie, że wszędzie wokół nas jest zielona energia i że przy odrobinie czasu i kreatywności możemy z niej korzystać” – powiedział student ze szkoły Junia, Maximilien Vandenhove.

Wspólny projekt Iberdrola i Junii spotkał się z dużym zainteresowaniem i zdobył kilka nagród w sektorze zielonej energii. Prototypy turbin zostaną wkrótce zainstalowane na bramkach w metrze w Madrycie.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Iberdrola, lemoniteur.fr

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE