Zerowa emisja dwutlenku węgla jest możliwa? Królestwo Bhutanu jest jedynym na świecie krajem o zerowej emisji dwutlenku węgla – dowodzi raport IRENA. Przypomnijmy, że w tym kraju identyfikator szczęścia narodowego brutto jest ważniejszy niż produkt narodowy brutto. W obecnie funkcjonującym w Bhutanie koszyku energetycznym pierwsze miejsce zajmuje energia wodna, inne oze mają w przyszłości skutecznie ją uzupełniać.
W Królestwie Bhutanu lasy zajmują 70 procent ziemi, która pochłania więcej węgla niż emituje cały naród! Nie ma sygnalizacji świetlnej. Ale Bhutan jest pod wieloma względami jednym z najbardziej rozwiniętych pod względem środowiskowym narodów na ziemi. Tego właśnie dowodzi raport.
Zerowa emisja dwutlenku węgla?
Kluczem do szczęścia jest zapewnienie trwałego i sprawiedliwego rozwoju społeczno-gospodarczego. Dążenie do tego, aby odnawialne źródła energii odegrały znaczącą rolę w jego realizacji.
Do korzyści należą ograniczenie wylesiania i szkodliwych emisji wewnątrz pomieszczeń spowodowanych użyciem drewna opałowego i nafty do ogrzewania. W raporcie podkreślono również, że odnawialne źródła energii mogą również przyczynić się do poprawy warunków życia w kraju. Oszczędzając czas i wysiłek związany z gromadzeniem drewna opałowego, które można wykorzystać na inne produktywne lub rekreacyjne zajęcia.
– Ta ocena gotowości do korzystania z odnawialnych źródeł energii przybliża Bhutan o krok do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego poprzez zróżnicowane i zrównoważone źródło dostaw – minister gospodarki Bhutanu, Loknath Sharma. – Równoważenie celów wzrostu, dobrobytu i ochrony mieszkańców pozostaje kluczowym wyzwaniem dla kraju. Wraz ze wzrostem gospodarki i poprawą poziomu życia wzrośnie zużycie energii, a także związane z tym wyzwania środowiskowe, związane z zasobami i gospodarcze. Ta ocena gotowości do korzystania z odnawialnych źródeł energii przybliża Bhutan o krok do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego poprzez zróżnicowane i zrównoważone źródło dostaw.
Sprawdź również: Powstanie wodorowe „miasto” przyszłości
– Światowe przywództwo w dziedzinie ochrony środowiska pomogło Królestwu Bhutanu osiągnąć imponujące stopy wzrostu gospodarczego, które służą dobrobytowi obywateli, bez uszczerbku dla dziewiczych ekosystemów himalajskich – powiedział dyrektor generalny IRENA, Francesco La Camera.
Technologie energii odnawialnej mogą pomóc w zwiększeniu dostaw Bhutanu do sieci, jednocześnie zmniejszając zależność od drewna opałowego i nafty do gotowania i ogrzewania. W ten sposób mogą uzupełnić energię elektryczną, która była kluczowa dla zapewnienia dostępu do niej na obszarach wiejskich w Bhutanie.
Ekspansja odnawialnych źródeł energii może również przyczynić się do rozwoju bardziej zróżnicowanego portfela wytwarzania energii elektrycznej, który jest odporny na zmiany sezonowych warunków pogodowych i ekstremalne warunki pogodowe, które mogą niekorzystnie wpływać na podaż. Opady deszczu w Bhutanie mają tendencję do zmniejszania się w miesiącach zimowych, co w połączeniu ze zmniejszonym topieniem skutkuje zmniejszonym przepływem rzeki i wytwarzaniem energii wodnej.
Raport określa szereg obszarów działania mających na celu wspieranie promocji technologii odnawialnych. Cztery kluczowe aspekty obejmują:
- Potrzeba wzmocnienia istniejących ram politycznych i regulacyjnych
- Poprawa warunków życia dzięki wdrożeniu odnawialnych źródeł energii
- Interwencje w sektorze końcowym;
- Programy budowania zdolności, umiejętności i świadomości
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!
Źródło: IRENA
Zdjęcie: pixabay
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE