Toyota ujawniła plany budowy prototypowego, wodorowego „miasta” przyszłości. Ma ono powstać na 175-akrowym terenie u podnóża Mt. Fuji w Japonii. Budowa rozpocznie się w 2021 r.

Miasto nazywa się Splot albo Tkane Miasto, bo będzie oplecione ekosystemem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi i nie tylko.

Reklama

Projekt Woven City Toyota wykonał duński architekt Bjarke Ingels. Jego zespół zaprojektował wcześniej 2 World Trade Center w Nowym Jorku, Lego House w Danii i Google Mountain View.

Toyota Woven City

Miasto Toyoty ma być żywym laboratorium, siedzibą mieszkańców i badaczy, którzy mają w nim testować i rozwijać różnego rodzaju technologie. Najważniejsze będą: autonomia, robotyka, mobilność osobista, inteligentne domy i sztuczna inteligencja testowane w rzeczywistych warunkach.

– Budowanie kompletnego miasta od podstaw, nawet na tak małą skalę, jest wyjątkową okazją do opracowania przyszłych technologii, w tym cyfrowego systemu operacyjnego dla infrastruktury miasta. Ludzie, budynki i pojazdy są połączone i komunikują się ze sobą za pomocą danych i czujników będziemy mogli przetestować połączoną technologię AI … zarówno w sferze wirtualnej, jak i fizycznej … maksymalizując jej potencjał – powiedział Akio Toyoda, prezes Toyota Motor Corporation podczas targów CES w Las Vegas.

Toyota na stronie internetowej Toyota Woven City zaprasza naukowców z całego świata do współpracy przy tworzeniu miasta „inkubatora” wiedzy i nauki.

Miasto zapowiada się bardzo ciekawie. Na głównym planie powstaną trzy rodzaje szlaków na ulicach: dla pojazdów szybkich, różnych pojazdów rozwijających średnie prędkości, mobilności osobistej oraz promenada dla pieszych.

Miasto ma być w pełni zrównoważone:

  • budynki powstaną w większości z drewna w celu zminimalizowania śladu węglowego, przy użyciu tradycyjnej japońskiej stolarki drewnianej, w połączeniu z robotycznymi metodami produkcji
  • dachy zostaną pokryte panelami fotowoltaicznymi w celu generowania energii słonecznej oprócz energii wytwarzanej przez wodorowe ogniwa paliwowe.
  • miasto ma być oplecione rodzimą roślinnością i hydroponiką służącą do bezglebowej uprawy roślin.

Domy zostaną wyposażone w  roboty pomagające w codziennym życiu oraz w czujniki zdrowia mieszkańców. Powstać maja parki sąsiedzkie, park centralny do spotkań towarzyskich, bo jak się okazuje Toyota uważa, że są one równie ważne dla doświadczenia, jak technologie.

Toyota planuje zaludnienie Woven City pracownikami Toyota Motor Corporation i ich rodzinami, emerytami, naukowcami i partnerami branżowymi, a także osobami o „zwykłych” zawodach, jak sprzedawca.

Pierwszymi „osadnikami” TWC ma być 2000 osób.

Początek budowy w 2021 r.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: Global Toyota
Zdjęcie: Toyota Woven City
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE